V minulém týdnu jsme viděli prudký nárůst ceny zlata v amerických dolarech. Cena se během jednoho týdne vyšplhala z hodnoty 1620 USD za unci až k aktuální ceně 1770 dolarů. Důvodem takového nárůstu ceny je především oslabování amerického dolaru. Inflace ve Spojených státech již neroste, pohybuje se kolem 7% a trhy proto sázejí na to, že FED již nebude tak akční ve zvyšování úrokových sazeb. Nyní je větší pravděpodobnost, že na prosincovém zasedání nezvýší sazby o 0,75%, ale jen o půl procenta. Tato úvaha má velký vliv na oslabování dolaru vůči ostatním světovým měnám a také stojí za nárůstem ceny zlata v dolarech. Cena v eurech nebo korunách však zůstala téměř stejná, nebo posílila jen málo. Je nutné vždy sledovat  vývoj ceny v té měně, ve které mám příjem a chci v ní také investovat. Není dobré nechat se unést zprávou o tom, že cena zlata prudce roste nebo klesá ve měně, která je sice silná, ale mne, jako drobného střadatele až tak nezajímá.

Spojené státy jsou však vždy o krok napřed. Pravděpodobně je tedy posilování ceny zlata v amerických dolarech předzvěstí toho, že brzy poroste cena i v ostatních měnách a to tak, jak budou centrální banky jednotlivých zemí brzdit ve zvyšování svých úrokových sazeb.

Vliv na růst ceny zlata v dolarech měla i nejistota kolem kryptoměn. Krach burzy FTX znejistěl komunitu, která část svých prostředků drží v kryptoměnách a ukázal, že krypto není nové digitální zlato, ale zatím jen prostředek ke spekulaci.

Se zlatem rostla i cena stříbra a vyhlídky i tohoto drahého kovu jsou velmi dobré. Důvodem je použití stříbra při výrobě fotovoltaických panelů. Minulý týden Francie schválila zákon, že veškeré parkovací plochy s kapacitou 400 a více míst musí být zastřešeny solárními panely do roku 2026 a menší od 80 míst do roku 2028. Toto rozhodnutí předpokládá instalaci 11 GW solárních panelů (nyní je ve Francii instalováno 15 GW). Tzn. že do roku 2028 se jen díky parkovištím skoro zdvojnásobí výkon francouzských solárních elektráren. Cílem celé EU je mít do roku 2030 naistalováno celkem 600 GW výkonu solárních elektráren. Je to více než trojnásobek současné instalované kapacity v celé EU. Díky rozvoji technologií se v panelech spotřebovává stále méně stříbra, ale odhad je, že jen pro výrobu panelů o výkonu 400 GW pro EU bude nutné použít 12 000 tun stříbra. Odhaduje se, že ročně se vytěží kolem 15 000 tun stříbra na celém světě. Takže jen poptávka ze solárního průmyslu pro EU by do roku 2030 měla spotřebovat roční produkci těžařů stříbra na celém světě. Stejně ambiciózní plány ve fotovoltaice však mají i Spojené státy, většina afrických států a samozřejmě také Čína. Vzhledem k tomuto je skoro nevyhnutelné prudké zdražení stříbra v následujících 3 letech.