Na konci minulého týdne dvě americké menší banky vyhlásily úpadek. Jednalo se o banku SVB a Signature Bank. Hlavním důvodem byly jejich riskantní investice do projektů spojených s kryptoměnami. Je potřeba říci, že zatím se nejedná o pády tak velkých finančních institucí, jako tomu bylo v roce 2008.

Horší zprávou však je, že se tato bankovní krize přesouvá do Evropy a zasáhla plnou silou jeden z pilířů švýcarského bankovnictví a to banku Credit Suisse. Tato banka se s problémy potýká již delší dobu, ale za poslední měsíc to vypadalo, že už má to nejhorší za sebou. Bohužel nejistota kolem bank v USA ji zasáhla v ten nejméně vhodný okamžik a banka stojí doslova před krachem.

Akcie Credit Suisse za posledních 12 měsíců ztratily téměř tři čtvrtiny své hodnoty a propadly se na historická minima. V roce 2008 se jejich hodnota pohybovala kolem 80 švýcarských franků, ve středu uzavřely na 1,7 švýcarského franku.

 

Credit Suisse bývala symbolem švýcarské spolehlivosti, její pověsti však ublížila řada skandálů. Banka utrpěla obrovské ztráty kvůli bankrotu finanční společnosti Greensill, která podporovala ocelárnu Liberty Steel, a kvůli pádu amerického fondu Archegos. Mezi další skandály patřilo bezprecedentní domácí stíhání týkající se praní špinavých peněz pro zločinecký gang. Banka kompletně obměnila vrcholové vedení a prochází druhým plánem restrukturalizace za několik let.

Nejistota kolem evropských bank se přenáší i na kurz koruny, který oslabil a koruna se z hodnoty 23,5 Kč za jedno Euro posunula až na hranici 24,10 za euro. Toto není dobrá zpráva pro ČNB, která díky silné koruně se snažila brzdit silnou inflaci. Takto bude muset pravděpodobně zpřísnit svoji úrokovou politiku a úroky ještě zvednout, protože oslabená koruna zdraží veškeré dovozy a inflaci může akcelerovat nad hranici 20%.

A jak reaguje zlato? V eurech vystoupalo nad hranici 1800 EUR za unci, kde bylo naposledy přesně před rokem, kdy vypukla válka na Ukrajině. V dolarech, také překonalo psychologickou hranici 1900 dolarů za unci a nyní je kolem 1915 dolarů za unci. Historických maxim jsme stále ještě nedosáhli a to je dobrá zpráva. Zlato je ještě relativně levné, vezmeme-li v potaz ekonomickou i politickou nestabilitu světa a Evropy zvlášť. Znovu apelujeme. Nenechávejme své úspory v bankách, protože i ta zdánlivě nejstabilnější banka může padnout velmi rychle.