Na právě probíhajícím setkání sedmi ekonomicky nejvyspělejších států ( USA, Velká Británie, Kanada, Japonsko, Německo, Francie, Itálie) dojde pravděpodobně k vyhlášení zákazu dovozu zlata z Ruska. Je to reakce těchto států na ruskou agresi na Ukrajině. Zákaz se má týkat nově vytěženého i jinak zpracovaného zlata. 
Produkce zlata v loňském roce činila v Rusku obrovských 363,5 tuny zlata což je od roku 1998 druhé největší množství Ruskem vyprodukovaného zlata. Hodnota ruského vývozu zlata byla v roce 2021 více jak 15 miliard dolarů, což je přibližně 356,2 miliardy korun. 
Co to přinese trhu se zlatem? Prakticky tak skoro okamžitě vypadne 20% celosvětové nabídky zlata. To způsobí skoro okamžitě velký nedostatek tohoto kovu na světovém trhu. Dá se tak očekávat poměrně prudký nárůst ceny, který logicky přichází vždy, když takto náhle dojde k tak velkému nedostatku komodity nebo zboží. 
K finálnímu rozhodnutí o zákazu dovozu zlata má dojít na úterní závěrečné konferenci setkání zemí G 7, které se koná v bavorském zámečku Elmau. Je tedy ještě čas nějaké investiční zlato nebo minci objednat a vydělat tak, na případném nárůstu ceny.