Chystáte se na dovolenou nebo služební cestu na Slovensko? Tak možná ještě před cestou projděte své kasičky nebo peněženky a podívejte se, jestli tam nemáte jednocentové nebo dvoucentové mince. Od 1. července Slovensko omezí platnost těchto dvou nejmenších mincí. Mincemi bude možné platit, ale obchodníci již nebudou tyto mince vracet a budou tak postupně mizet z oběhu. 

Důvodů k takovému omezení je několik. Tím hlavním, je, že výroba těchto mincí je dražší než je jejich hodnota. Dalším důvodem je také to, že zrušení těchto mincí sníží poplatky podnikatelů a firem za jejich zpracování bankou. Podle praktických zkušeností Slováků tyto mince stejně nebyly oblíbené a mnoho zákazníků je nechávalo ležet na pokladně a ani se neobtěžovali je vracet do peněženky. Jejich hodnota totiž byla mizivá. V přepočtu na české koruny to činilo 25 resp. 50 haléřů. 

Slovensko se tak přidá k Itálii, Belgii nebo Holandsku, kde již stejné omezení pro používání těchto mincí platí. 
Je to další krok, který postupně vede k omezování používání hotovosti a převodu peněžních transakcí pouze do elektronické podoby. Ruku v ruce s tím jde i opatření německé banky Deutsche Bank, která přestává na svých přepážkách vydávat jakoukoli hotovost. 
Veškeré transakce se tak dostanou pod absolutní kontrolu státu a dozorových orgánů.

Proto je ještě nejvyšší čas nakoupit investiční zlato nebo stříbro, jehož vlastnictví je stále ještě anonymní. Zlatý slitek nebo stříbrná mince tak ještě zůstávají skutečnými penězi se skutečnou hodnotou.