Cena zlata se odvíjí od ceny kovu na burze. Nejčastěji mluvíme o tzv. spotové ceně – tj. cena momentální, za kterou můžeme zlato koupit na burze v daný okamžik.

Není to ovšem cena fyzického zlata ve formě slitku nebo mince. Na burze se dá koupit jen tzv., „papírové zlato“. A burzovní cena zlata není totožná s cenou zlata fyzického.

Nás však zajímá cena toho fyzického – ta se také odvíjí od burzovní ceny, ale je k ní připojeno ještě tzv. prémium – tj. navýšení ceny o zpracovací náklady spojené s těžbou, rafinací, certifikací, balením, dopravou, pojištěním a prodejem konkrétního slitku.

Čím menší hmotnost mince nebo slitku, tak tím vyšší je prémium při přepočtu na gramovou cenu.

POZOR! Prémium se liší podle obchodníka, protože je v něm započítána i obchodníkova marže za prodej.

Při nákupu investičního zlata je dobré projít si více nabídek a srovnat si je. Ne vždy je však výhodné nakupovat za nejnižší cenu. Investiční zlato není spotřební zboží, které za chvíli vyměníte. Je to produkt, který ideálně chcete uchovat na roky a případně předat i dalším generacím a u něj je jistota pravosti velmi důležitá.

S nízkou cenou jsou spojena rizika především nákupu falešného zlata. Tak jak jdou technologie,  a to především 3D tisk dopředu, tak toho využívá i spousta nepoctivců, kteří si vyrobí razidlo, seženou obecný kov, který silně pokoví zlatem a poté ho prodávají jako investiční zlato. Proslulá je tímto především Čína, která se snaží napodobit cokoliv.

Není ovšem také dobré zbytečně fyzické zlato přeplácet. Nyní, kdy je zájem o fyzické zlato enormní, tak mnoho obchodníků této situace využívá a prodává fyzické zlato předražené a spoléhá na to, že zákazníci vystrašení špatnými zprávami, v panice koupí cokoliv za jakoukoliv cenu.

Dobrá rada na závěr – nekupujte zlato od neznámých osob v zastavárnách nebo dokonce na ulici, i kdyby byl jejich příběh srdceryvnější. Zkontrolujte si burzovní cenu zlata např. na www.kitco.com a poté se rozhodněte. Je dobré udělat např. testovací nákup menšího slitku – např. do 5 nebo 10 g a budete-li spokojeni, tak až poté objednat slitky větší nebo více. Nebojte cena Vám „neuteče“, zlato kupujete na delší časový úsek, jako zajištění Vašich peněz proti inflaci nebo nečekaným událostem a rozdíl v ceně nákupu nyní nebo v budoucnu se Vám určitě vyplatí.