Cena zlata během prvních dnů obchodování vystoupala až k hranici 1850 dolarů za trojskou unci, což je nejvyšší cena za poslední půlrok. Cena zlata roste kontinuálně od začátku listopadu. Analytici se domnívají, že zlato poroste i v následujících měsících. Důvodů je několik: nejistota na finančním trhu, očekávání recese a masivní nákupy zlata ze strany centrálních bank.

Ole Hansen - expert na komodity z dánské investiční banky Saxo bank uvádí: "Cenový vývoj zlata bude v roce 2023 příznivý. Napomáhat tomu budou rizika v podobě recese a poklesu akciového trhu. Dále slabší dolar a inflace, která se do konce roku nevrátí pod hranici 3%. Bude také pokračovat snaha centrálních bank Ruska a Číny zbavit se dolarových rezerv, které nahrazují rekordními nákupy zlata".

Eric Strand, manažer investičního fondu AuAg ESG Gold Mining ETF řekl, že rok 2023 přinese zlatu nové historické maximum s cenou přesahující 2100 USD za unci. Důvodem jsou opět obrovské nákupy centrálních bank, které v roce 2022 překonaly historické rekordy. Věří, že cena zlata v roce 2023 posílí minimálně o 20%.

Také Juerg Kiener, investiční ředitel Swiss Asia Capital řekl televizi CNBC, že současné podmínky na trhu mu připomínají ty, z let 2001 a 2008 a připomíná, že cena zlata v roce 2001 přímo explodovala a v roce 2008 se jeho cena ztrojnásobila - vyletěla z ceny 600 na 1800 dolarů za trojskou unci. Doslova řekl: "Nebude to posun o 10 nebo 20 procent. Domnívám se, že uvidíme nová maxima, o kterých se nám nyní ani nezdá".