Zlato v současných dnech překonalo hranici 2000 dolarů za unci a letí stále výše. Trh již jen čeká na to, kdy cena zlata dosáhne svých maxim v amerických dolarech a překoná hranici 2100 dolarů za unci.

Investoři v českých korunách mají však tentokrát štěstí. ČNB bojuje s inflací tak, že nechává posilovat kurz koruny vůči euru i dolaru a brzdí tak růst cen zahraničního zboží. To má za následek také to, že v ostatních měnách se zlato blíží k  historickým maximům - např. australský dolar, euro, americký dolar atd., ale v české koruně je zlato ve srovnání s ostatním světem ještě "levné".

Bohužel nebude mít takto "sleva" dlouhého trvání. Kurz koruny nejde držet uměle silný moc dlouho, protože naše ekonomika je ekonomikou exportu a silná koruna poškozuje především exportéry, zejména automobilky, které jsou páteří naší ekonomiky.

Proto můžeme čekat, že dojde k návratu kurzu koruny na úroveň cca 25 Kč za jedno euro velmi brzy a jen tento návrat k hodnotě, která odpovídá ekonomické realitě, přinese skokové zdražení unce zlata o tři tisíce.

Cena zlata je rozkolísaná především velkou nejistotou kolem kvality bankovního sektoru v USA i Evropě, a tak drahé kovy reagují na každou nepříjemnou událost velmi citlivě. V úterý to bylo očekávané obvinění bývalého prezidenta Trumpa, které všichni předvídali, a zlato přesto poskočilo o 50 dolarů na unci. Z ekonomických faktorů, které hovoří pro růst ceny zlata, je to, že americká centrální banka zřejmě opouští zvyšování úrokových sazeb a to byl vždy v minulosti silný signál pro růst ceny zlata. Proto pojďme využít dočasné výhody dané silnou korunou a nakupme si zlato "ve slevě".