Centrální banky napříč všemi ekonomikami mají základní cíl - udržet cenovou stabilitu a spravovat své rezervy tak, aby ekonomiky prosperovaly. Proto je dobré sledovat jejich chování a snažit se je napodobit.

Minulé čtvrtletí nakoupily centrální banky rekordní množství fyzického zlata - 399 tun (hodnota skoro 20 miliard amerických dolarů). Překonaly tak rekord z roku 2000. Od začátku roku nakoupily již 673 tun fyzického zlata a je to největší množství od roku 1967, kdy se tyto údaje zaznamenávají. Mezi největší kupce patřily banky Turecka a Kataru. Turecko se tak brání hyperinflaci, která dosahuje skoro 80 % a Katar chytře využívá svých příjmů z vysokých cen ropy a tyto prostředky přesouvá do zlata. Z toho je patrné, že centrální banky vnímají zlato jako ten stabilní prostředek, který v době nejistoty dokáže udržet hodnotu úspor a rozhodně je lepší držet tyto úspory ve zlatě než v papírových penězích.

Je jasné, že centrální banky se snaží nakupovat zlato rychle, dokud je jeho cena ještě příznivá. Jakmile těžaři a také výrobci i zpracovatelé zlatých slitků a mincí, promítnou do svých nákladů raketově rostoucí ceny za energie, bude cena fyzického zlata, ale i stříbra strmě stoupat. Již nyní rafinérie, které zlaté i stříbrné slitky zpracovávají, začínají opět prodlužovat své dodávky a hlásí nedostatek fyzického zlata. Není divu, do konce roku se očekávají další mohutné nákupy nejen centrálních bank, ale i velkých fondů a investorů, kteří se snaží ochránit úspory svých klientů právě nákupem komodit, které jediné mají reálnou hodnotu.

Inflace je totiž stále vysoká. Ve srovnání s rokem 2021 stoupla v České republice v říjnu o 15,1 %. Sečteme-li však inflaci za poslední dva roky, tak je vyšší než 20 %. To znamená, že ze 100 000 Kč, které jste měli na běžném účtu v roce 2020 Vám v reálné hodnotě (vyjadřuje jaké věci si můžete skutečně koupit) zbylo 80 000 Kč. A tento proces znehodnocování peněz nekončí. Vládám toto znehodnocování velmi vyhovuje. Hodnota jejich dluhu klesá a oni se tak elegantně zbavují svých závazků z dob minulých. Je to však na úkor obyčejných střadatelů. Proto neváhejme, pojďme část úspor uložit do zlata ještě nyní, kdy je jeho cena ještě stále výhodná.