Česká národní banka by ráda rozšířila dvé zlaté rezervy přibližně desetinásobně, na více než 100 tun. V rozhovoru pro deník Právo to uvedl nový guvernér ČNB Aleš Michl.

Sdělil, že ze současných 11 tun zlata chce navýšit zlaté rezervy národní banky na 100 a více tun. Má se tak stát postupně, během několika let. Doslova uvedl: " Zlato je dobré k diverzifikaci, má nulovou korelaci s akciemi."

Pokud by tedy centrální banka, jak zamýšlí guvernér, navýšila své zlaté rezervy zhruba desetinásobně, mohou činit 110 až 120 tun. Centrální banka by tak vlastnila o více než 100 tun kovu více než nyní.

Česko by tak disponovalo suverénně největším objemem zlata v celé historii.

Na sklonku éry socialismu, v srpnu 1989, disponovala tehdejší Státní banka československá celkem 119 tunami zlata. Po rozpadu Československa disponovala Česká republika až zhruba 65 tunami kovu. Mezi lety 1997 a 1999 se však ČNB podstatné části zlata zbavila. Z 65 tun kovu jí tak v rezervách zbylo necelých 14 tun. Většinu fyzického zlata v podobě slitků a mincí prodala ČNB do Švýcarska. V té době mělo prodané zlato hodnotu přibližně 16 mld. korun. Kdyby počkala a stejné množství zlata prodávala dnes, utržila by 70 miliard. Obchod byl jedním z nejhorších v historii ČNB, bohužel.

Je to poučení i pro nás. Zlato je dobré nakupovat a dlouhodobě držet. Ochrání naše úspory před inflací a musí být nezbytnou součástí našeho majetku.