V Kanadě se v minulém týdnu uskutečnila konference těžebních firem a hlavním jejím tématem byla aktivita Čínské národní banky na trhu se zlatem.

V minulých dnech Čína aktualizovala svá data o nákupech zlata do svých zásob a za únor přidala skoro 25 tun zlata. Již čtvrtý měsíc tak pokračovala ve svých nákupech drahého kovu. Celkem za tyto čtyři měsíce nakoupila národní banka asijské velmoci 102 tuny.

Investiční ředitel a zakladatel fondu Commodity Discovery Fund, Willem Middelkoop uvedl, že Čína mění svoji strategii a rozhodla se informovat o svých nákupech zlata. Hlavním důvodem této otevřenosti je snaha vytvořit novou mezinárodní měnu, která by měla konkurovat americkému dolaru, jako hlavní světové rezervní měně.

Další analytici uvedli, že Čína bude pokračovat v rychlém tempu navyšování svých zlatých rezerv, což potrhuje její trend ústupu od dolaru. Očekávají také, že ceny zlata se v letošním roce posunou zpět na rekordní maxima a jedním z hlavních faktorů bude právě poptávka centrálních bank po zlatě.

Většina odborníků také uvádí, že Čína drží mnohem více zlata, než zatím oficiálně zveřejnila. Je totiž největším producentem zlata na světě a dokáže kontrolovat i čínské průmyslové společnosti, které zlato zpracovávají. Je jasné, že snahy Číny o vytvoření mezinárodně uznávané měny - tzv. zlatého juanu je nutné brát velmi vážně.