Fyzické zlato je již po tisíce let považováno za symbol bohatství, stability a finančního zabezpečení pro jednotlivce i rodiny. V době, kdy měny v celém světě devalvují a úspory ničí vysoká inflace, je zlato jedno z mála aktiv, které mohou lidé využít k uchování svých finančních prostředků a zajistit si i svobodu.

Fyzické zlato je jedinečné tím, že jeho hodnota není ovlivňována žádnými vnějšími faktory, jako jsou například politická rozhodnutí nebo hospodářské cykly. Má nekonečnou trvanlivost a lze ho snadno přenášet i skladovat. Tyto vlastnosti činí zlato ideálním prostředkem pro uchování hodnoty v dlouhodobém horizontu a jsou klíčovými důvody, proč se stále více lidí obrací k fyzickému zlatu, jako záruce svobody.

S nástupem elektronických peněz bude volnost, kterou nám fyzické zlato poskytuje, stále vzácnější. Státy a centrální banky se snaží lidem intenzivně vnutit používání elektronických peněz (platby kartou a převodem z účtu na účet, bez fyzického pohybu mincí nebo bankovek) a také se snaží vnutit používání digitální podobu peněz, kterou kontrolují. Čínská národní banka toto dovedla tak daleko, že v minulém týdnu rozdala mezi své občany 180 milionů digitálních juanů (cca 600 milionů korun). Na propagaci této digitální měny se podílejí telefonní operátoři, supermarkety i cestovní agentury. Používání této měny v Číně stále roste. Nyní jsou v oběhu digitální juany v hodnotě dvou miliard dolarů, ale cílem vlády je, aby v budoucnu tato měna plně nahradila tradiční juan. Důvod je jediný - absolutní kontrola nad všemi platbami - to znamená veškerým pohybem peněz v zemi.

Jedním z řešení, jak si uchovat svobodu v takto digitalizovaném světě, je mít část úspor, těch, které nechceme používat denně, uloženu ve zlatě. Dá se předpokládat, že tak, jak bude pokračovat digitalizace peněz, tak bude růst i hodnota zlata, protože bude stále vzácnější.

Paradoxem je, že stejně intenzivně, jak digitální juan vnucuje čínská národní banka obyvatelstvu, tak sama nakupuje fyzické zlato do svých rezerv. Jestliže budou nákupy ve stejné míře, jako tomu bylo v minulém roce, pokračovat i letos, můžeme očekávat rychlé stahování zlata z trhu a tím pádem prudký nárůst jeho ceny.