Stříbro je rozhodně výjimečný kov. Není tak cenné jako zlato, ale určitě stojí za pozornost.

Je to vůbec nejlépe vodivý kov ze všech dosud známých kovů. Ideálně vodí teplo i elektřinu. Právě to ho určuje jako kov pro průmyslové využití. Zároveň se velice dobře zpracovává – je lehce tavitelné (taje již při 961 stupních Celsia). Je to o více než 100 stupňů méně než zlato.

Právě kvůli těmto unikátním vlastnostem se až 50% stříbra používá v průmyslu pro výrobu polovodičů nebo ve sklářském průmyslu. Při výrobě tabulových skel je na povrch nanášena velmi tenká vrstva stříbra, která zvyšuje izolační schopnosti skel a pomáhá tak snižovat energetickou náročnost především kancelářských budov.

Od nepaměti se používá také pro výrobu šperků a mincí. Jsou známé stříbrné tolary, které daly pojmenování americké měně dolar. Stříbro je také investičním kovem. Má však několik nevýhod, o kterých bychom měli vědět.

Těžba stříbra většinou neprobíhá samostatně. Většinou je stříbro těženo spolu s mědí, kdy primární je vždy těžba mědi. Zde pak vzniká první dis balance na trhu se stříbrem, protože není těženo proto, že je po něm poptávka, ale protože je poptávka po mědi. To způsobuje, že někdy je na trhu stříbra příliš a někdy zase nedostatek a proto jeho cena tak kolísá ve srovnání například se zlatem.

Další nevýhodou stříbra při investici je, že při potřebě uložit do něj větší finanční hotovost, tak ho musíte nakoupit velké množství a zde vzniká problém, kde ho skladovat. Kilo stříbra dnes stojí kolem 28 000 korun. Kilo zlata kolem 1,5 milionu. Takže když chcete do stříbra uložit podobnou částku jako do zlata, musíte ho co do hmotnosti koupit více než 50 krát více než zlata. A co se týče objemu, tak je to ještě více, protože hustota stříbra je menší než zlata, takže objem je přibližně dvojnásobný než u zlata.

V neposlední řadě je nevýhodou i to, že stříbro je zatíženo DPH, takže Vaše investice je na začátku hned znehodnocena 21%.

I přes zmiňované nevýhody si troufáme koupi stříbra doporučit. Ne na to, abyste do něj uložili veškeré volné prostředky, ale na to, abyste své úspory vložené do drahých kovů diverzifikovali. Stříbro má totiž rozhodně svůj potenciál. Jeho průmyslové využití především v solárních panelech a také jako nezbytná součást 5G sítí pro chytré mobilní telefony, ho předurčují být kovem následujícího desetiletí. Není daleko doba, kdy se gram stříbra prodával za 5 Kč, dnes je to přes 25 Kč, takže zhodnocení úžasné.

Stříbro může být také vhodným dárkem pro kamarády či známe, nechcete-li investovat velké částky a přitom darovat cennou a krásnou věc.

Rada na závěr. Nekupujte stříbro na tuny, ale stačí mít několik desítek uncí, případně je dokupovat pravidelně a získat tak výhodu průměrované ceny.