Včera americká centrální banka - FED, rozhodla o dalším zvýšení úrokových sazeb a to až do pásma 3 - 3,25 procenta. Toto zvýšení bylo již třetí v řadě. Je to reakce FEDu na rostoucí inflaci. Hlavním důvodem pro zvýšení bylo to, že inflace v USA stále neklesá, ale dokonce za srpen vzrostla na 8,3%. Podotýkáme, že je to deklarovaná a oficiální míra inflace. Ta skutečná je v USA kolem 20% a v České republice kolem 30%.

Centrální banky napříč světem si s tak vysokou a prudkou inflací neví rady. Na jedné straně by velmi rády zvedaly úrokové sazby, ale na druhé jsou pod politickým tlakem a bojí se toho, že ekonomiky pošlou do recese, vzroste nezaměstnanost a už tak křehké vztahy ve společnosti budou narušeny a dojde k občanským nepokojům a politické nestabilitě.

 

Na rozhodnutí centrální banky USA čeká vždy i zlato. Zde platí přímá úměra - čím vyšší jsou sazby, tím méně příznivější zpráva je to pro zlato. Ale na trhu se začíná dít něco nezvyklého. Zlato po včerejším zvýšení úrokových sazeb nejenže nekleslo, ale jeho cena v dolarech zůstala stabilní a v eurech i korunách dokonce vzrostla. To je jasný signál pro to, že zlato se již vymanilo z tlaku úrokových sazeb a nyní bude jeho cena již jen růst. Základem pro růst jeho ceny je obrovský nedostatek fyzických slitků i mincí. Rafinérie některé větší druhy slitků již déle než rok vůbec nevyrábí. Do Evropy naštěstí ještě nedorazil trend z Asie, kdy tamní zákazníci jsou ochotni platit vysokou cenu za fyzické zlato. Premium - tj. přidaná hodnota zlata nad jeho burzovní cenu se tam pohybuje až v desítkách procent. Jsme přesvědčeni, že tento trend brzy dorazí i do Evropy a USA a cena fyzického zlata se skokově zvýší. Vliv budou mít špatné zprávy z ekonomiky, ale i zvýšení ceny v důsledku zvýšení přidané hodnoty z rafinérií, který díky vysoké ceně plynu a energie extrémně vzrostly náklady na tavbu a zpracování zlata.