Hlavní analytička finanční skupiny MKS PAMP Nicky Shiels zveřejnila tento týden novou předpověď průměrné ceny zlata a stříbra pro rok 2023.

Očekávanou průměrnou cenu zlata zvýšila na hodnotu 1930 USD za trojskou unci a cenu stříbra posunula k hranici 24 USD za unci. Předcházející predikce byla 1880 dolarů za unci zlata a 22,50 za unci stříbra.

Hlavní důvody pro revizi předpovědi jsou:

Riziko kolapsu finančního systému v USA a v Evropě. Zatím to vypadá, že i přes pády amerických bank - SVB a Signature Bank - se situace v amerických bankách snad stabilizovala. Převzetí Credit Suisse další švýcarskou bankou UBS uklidnilo také situaci v Evropě, ale je otázka, kdy se objeví další Credit Suisse. Mluví se o druhé největší francouzské bance Credit Agricole nebo něměcké Deutche Bank. Bank of America - jedna z nejsilnějších amerických bank, vydala pokyn pro své zaměstnance, aby se každého klienta, který chce vybrat více jak 5000 USD ze svého účtu ptali na důvod výběru. I to je signál, že obava z tzv. runu na banky je velká.

Druhým důvodem je změna úrokové politiky americké centrální banky, kdy se nepočítá již s tak razantním zvyšováním úrokových sazeb, jako na začátku roku. V minulém týdnu byla zvýšena sazba jen o 0,25% a vypadá to, že v letošním roce můžeme očekávat maximálně jedno zvýšení, jestli vůbec. To je známka toho, že FED dává přednost zamezení recesi proti boji s inflací. Důvod je jasný. USA jsou nyní politicky rozdělenou zemí a kampaň pro další prezidentské volby se začíná znovu roztáčet. Trump udělá znovu vše pro své zvolení a nebude se ohlížet na nic. V okamžiku, kdyby došlo k růstu nezaměstnanosti a ekonomické recesi, tak by chybělo jen málo k dalším střetům - určitě větším, než byl útok na Kapitol v lednu 2021. Inflace je sice také nebezpečná, ale je to tichý nepřítel, který ubírá z hodnoty peněz sice stále, ale ne skokově. Nezaměstnanost nebo krach banky je šok, který může přijít ze dne na den a o to větší může vyvolat nepokoje.

Zlato je jistotou a proto i změna predikce ceny směrem vzhůru ze strany finančních analytiků. Proto je lepší přesunout většinu hotovosti do zlata nebo stříbra a není již čas ztrácet čas.