Zlato je tradičním základem spořícího portfolia. Má výhodu, že snižuje riziko investic do akcií nebo investičních fondů a je základem dobrého spoření na důchod. Dlouhodobě si zlato drží svoji hodnotu i během nestabilních období - jako jsou finanční krize nebo válečné konflikty.

Za poslední tři měsíce cena zlata v dolarech stoupla o 17 % a je nejvyšší od loňského dubna. Naštěstí v českých korunách není tento nárůst tak velký, protože cenu zlata drží na přijatelných úrovních poměrně silná koruna.

Hlavním důvodem růstu ceny zlata v dolarech je to, že se očekává, že americká centrální banka (FED) nebude své úrokové sazby zvyšovat tak razantně, jako v minulosti a příští týden oznámí jejich zvýšení již jen o 0,25 % proti 0,75 % z minulého roku. Očekává se, že vrchol úrokových sazeb bude kolem hodnoty 5 % a poté se vrátí k úrovni 3 % a tím pádem se zlato stane ještě více atraktivní pro investory.

Hlavní komoditní stratég dánské investiční banky Saxo Bank - Ole Hansen nedávno řekl, že zlato by v letošním roce mělo dosáhnout nových maxim, někde kolem hranice 2500 dolarů za unci. tj. minimálně 20% nárůst ceny. Jestliže dnes stojí unce v korunách kolem 46 000 Kč, tak v letošním roce by se měla, dle jeho předpovědi, vyšplhat až k hranici 55 000 Kč za kus.

Dle Hansena jsou k tomu tři hlavní důvody:

  1. Svět se soustředí na konflikt na Ukrajině a tato nejistota tzv. "válečné ekonomiky" vždy vede ke zlatu - jako jediné jistotě. Papírová aktiva ztrácejí.
  2. Vlády potřebují peníze na ambiciózní projekty, jako je energetická transformace a to vede ještě k dalšímu zadlužování a to snižuje hodnotu papírových peněz, protože jich v oběhu stále přibývá.
  3. Potencionální globální recese by mohla přimět centrální banky znovu otevřít kohoutky likvidity tím, že opět začnou snižovat úrokové sazby a tím se zlato stane ještě více populárním.

 

My dodáváme ještě jeden důvod a to je ten, že  počet obyvatel planety Země neustále roste, ale objem zlata zůstává stále stejný a zlato chce vlastnit každý.