Sazby hypoték nyní letí nahoru již patnáct měsíců v řadě. Aktuálně se pohybují kolem 7 %, dle výše a banky. Pryč jsou doby, kdy si bylo možné půjčit na bydlení s úrokem pod dvě procenta a je jisté, že takové sazby se jen tak nevrátí.

To sebou nese i propad nových hypoték. Ve srovnání s předcházejícím rokem je propad poskytnutých hypoték 60 %. To znamená, že banky poskytly na hypotečních úvěrech o 60 % prostředků méně, než před rokem.

Toto samozřejmě ovlivňuje i trh s nemovitostmi. Ceny nemovitostí již neletí tak strmě nahoru, jako v přecházejících letech. Někde ještě mohou ceny bytů růst, ale spíše ceny stagnují a většina analytiků předpokládá, že v následujících měsících a letech budou ceny spíše klesat.

Hodně domácností má v současné době na bankovních účtech úspory, které chtěly použít pro nákup nemovitostí, ale rostoucí úroky hypoték je od takového závazku spíše odrazují. Na druhou stranu jsou tyto úspory znehodnocovány vysokou inflací, která se pohybuje kolem 15 %, což jsou rekordní čísla. Jaká může být cesta z takové situace? Je to nákup investičního zlata.

Je asi jasné, že při současných vysokých cenách nemovitostí a zároveň vysokých úrocích z hypoték, je velmi nevýhodné nakupovat nemovitost. Je lepší nějaký čas vydržet a počkat si na výhodnější ceny nemovitostí.

Nákup investičního zlata pomůže porazit inflaci a přitom zachovat hodnotu peněz pro případný nákup nemovitosti. Peníze nebudou zbytečně ležet na bankovním účtu a ztrácet svoji hodnotu. V okamžiku, kdy se objeví výhodná cena nemovitosti, tak jednoduše investiční zlato prodáte, získáte tak rychle peníze na nákup bytu nebo domu. Vzhledem k celosvětové inflaci je pravděpodobné, že zlato Vám během tohoto období přinese i slušný zisk, který díky daňovému zvýhodnění investičního zlata nemusíte danit.