Investujete jen do fyzického zlata - tj. takového, které skutečně existuje ve formě mincí nebo slitků. Papírové zlato - je označení pro burzovní instrument - většinou cenný papír, jehož hodnota se odvíjí od burzovní ceny zlata, ale vy si nekupujete skutečné - fyzické zlato nebo stříbro, ale jen papír s příslibem budoucího vypořádání. V případě krachu fondu nebo instituce, která cenný papír vydala, vám však zůstane jen ten papír. Fyzické zlato - tedy to jediné skutečné můžete v případě potřeby směnit kdekoliv na světě.

Myslete na to, že investice do zlata je dlouhodobá záležitost. Dlouhodobě zlato zhodnocuje o 6 až 8% ročně. Kupovat zlato pro spekulaci a držet ho kratší dobu než jeden rok není rozumné. V případě velkých politických či ekonomických otřesů se to může vyplatit, ale je to velké riziko. Zlato i stříbro ve formě slitků nebo mincí má sloužit jako pojistka vašich úspor, aby tyto neztratily svoji hodnotu v době vysoké inflace či pádu trhů s nemovitostmi nebo akciemi.

Vždy požadujte zaslání zakoupeného investičního kovu. Dejte si pozor na takového obchodníka, který vám nechce kov vydat a slibuje jeho uskladnění. Sklady jsou většinou v zahraničí - pro větší zdání serióznosti uvádějí například Švýcarsko. Určitě neplaťte za něco, co nemáte pod svojí kontrolou. V okamžiku úhrady celého slitku nebo mince byste měli požadovat jeho zaslání na vámi udanou adresu. V případě, že toto obchodník neumožňuje, nebo si za zaslání účtuje nepřiměřený poplatek, je velká pravděpodobnost, že žádné zlato nemá a chce z Vás vylákat jen peníze pod slibem dodání zlata v budoucnu.