V současné době máme několik možností, kde nakoupit investiční kovy ve formě slitků nebo mincí.

1) Banky a velcí obchodníci.

Na začátku je potřeba zdůraznit, že žádná státní firma se obchodem s fyzickými drahými kovy v České republice nezabývá. Některé firmy (např. mincovny) se snaží vyvolat dojem, že se jedná o státní firmu, ale Česká republika nemá žádnou státní mincovnu. Mince razí soukromé firmy, které mají na každou ražbu mincí objednávku od národní banky. Jedná se o výběrové řízení, takže dnes mince mohou razit a zítra už ne. Proto je třeba mít na paměti, že žádná taková spolupráce není zárukou stability nebo garance pravosti.

Některé kamenné banky nabízejí svým klientům možnost nákupu fyzických drahých kovů - především zlata. Většinou je to nabídka pro VIP klienty a klient si nemůže zlato odnést domů, ale musí si ho nechat uschované v trezorech banky. Jestliže ho chce zpět prodat stejné bance, je nutné si na rovinu říci, že banky nemají investice do drahých kovů rády. Kovy váží peníze klienta, a to banka nepotřebuje, protože ta chce klientovy peníze používat pro vlastní finanční operace, na kterých vydělá daleko více než na prodeji fyzického zlata nebo stříbra. A proto také ceny zlata nebo stříbra nejsou v bankách zrovna příznivé. Když už klient drahý kov mermomocí chce, tak ať si za něj také pořádně zaplatí. Proto nedoporučujeme  kupovat u firem, kde prodej zlata nebo stříbra není jejich hlavním byznysem.

2) Klenotnictví nebo zastavárny.

Někdy můžete na investiční kovy narazit také v klenotnictví nebo zastavárně. Ale tam platí také to co u bank nebo mincoven. Prodej investičních kovů není jejich hlavním byznysem a hlavní zisk mají především na prodeji šperků, kde je výrazně vyšší přidaná hodnota, než je skutečná cena kovu. Je třeba mít na paměti, že valná většina u nás prodávaných šperků je o ryzosti 585 - tedy 14 karátů což je přibližně pouze polovina obsahu zlata, než je v investičním slitku nebo minci o ryzosti 999,9 - tedy 24 karátů.

A kupovat investiční kovy v zastavárně nebo v bazaru to může asi jen opravdu milovník adrenalinu. Většina padělků se právě prodává v zastavárnách nebo  pochybných bazarech. Výhodná koupě může poté vyjít hodně draho.

3) Obchodníci s investičními kovy.

To je dle nás nejlepší možnost. Tito obchodníci se specializují pouze na obchod s investičními kovy, a proto také jsou v tomto oboru největší odborníci. Nejen, že Vám poradí, ale také Vám poskytnou férovou cenu. To znamená cenu, která nebude podezřele nízká, ale také nebude přemrštěná, protože ze zisku musí živit hromadu neproduktivních pracovníků nebo má sloužit spíše k odrazení zákazníků, protože fakticky Vám nechtějí investiční kovy prodat.

Je nutné vždy znát původ zlata, případně si vybrat zlato, které je opatřeno bezpečnostním prvkem, který Vám jednoduše potvrdí pravost kupovaného zboží. Takovým prvkem je určitě patentovaná technologie Veriscan, kterou jsou opatřeny ražené slitky od švýcarské rafinérie PAMP a které nabízí i naše společnost. Slitek si jednoduše prověříte sami, po stažení aplikace Veriscan na Váš IPhone. Více o technologii najdete v tomto videu: