Kinebar -  takové označení nesou slitky od švýcarské rafinérie Argor Heraeus, které jsou na zadní straně opatřeny hologramem vyrobeným technologií Kinegram.

Kinegram je speciální počítačová technologie, která dokáže vytvořit hologram, který při pohybu tvoří iluzi pohybujícího se obrázku. Na slitcích Argor Heraues Kinebar podobu tohoto hologramu tvoří jemné linie, které obklopují logo rafinérie Argor Heraeus.

Poprvé byly slitky s touto technologií vyrobeny v prosinci roku 1993 pro švýcarskou banku UBS.

Kinegram

Patent k technologii Kinegram® vlastní německá společnost Leonard Kurz Stifting . Společnost byla založena v roce 1892 a je špičkou ve svém oboru. Technologie Kinegram se používá především k zajištění pravosti dokumentů, jako jsou občanské průkazy nebo pasy, ale také bankovek. Na bankovkách byl poprvé použit rakouskou tiskárnou cenin v roce 1988.

 

Důvodem použití této technologie přímo na zlatém slitku je především ochrana před paděláním. Aplikace technologie přímo na zlatý slitek není jednoduchá a zavedení takové technologie do sériové výroby je finančně velmi náročné a je velmi obtížné takovou technologii napodobit.