Poslední dobou se na nás valily špatné zprávy jedna za druhou  - covid, válka, inflace, nedostatek surovin, kolaps hospodářství atd. Nyní se zdá, že se začíná karta pomalu obracet. Z "čínské chřipky" se stalo běžné nachlazení a vypadá to, že už nebude povinná ani izolace. Důležitější dobrou zprávou však je, že bude mít Evropa dostatek plynu pro následující zimu. Zásobníky jsou plné až po okraj a tankery, které vozí zkapalněný plyn, tak zoufale krouží kolem německého nebo holandského pobřeží, aby mohly plyn vyložit. Začíná také klesat cena ropy. Pumpaři sice toto zlevnění okamžitě nepromítají na stojany pump, ale během týdne nižší ceny uvidíme i tam. Cena ropy i plynu má zásadní vliv na ceny spotřebního zboží, takže snad také inflace již neporoste tak rychle, jako v minulých měsících.

Právě inflace je zatím další velkou neznámou, protože ta ještě neklesá, tak, jak by si centrální banky přály a pořád se drží na dvouciferných hodnotách. Je jasné, že hodnoty kolem 2 nebo 3 procent, na které jsme si zvykli v minulých letech, tu zase velmi dlouho nebudou.

Zlevnění komodit a jistota, že v zimě budeme mít, alespoň my ve střední Evropě, teplo i světlo, je dobrou zprávou. Může to být důvod si trochu před Vánoci vydechnout a začít myslet na naši budoucnost.  Zatím jen diskuze vlády, kolem zvýšení věku odchodu do důchodu, nám dává čas na přípravu na tuto životní etapu a spojit dvě věci - ochranu před znehodnocením peněz a vhodné spoření na důchod. Jedním z chytrých řešení může být právě nákup zlatých nebo stříbrných mincí či slitků. Peníze na účtu budou hodnotu ztrácet stále, ale již nemusíme tak šetřit na nepředvídatelné výdaje, ale můžeme část těchto prostředků uložit do drahých kovů, a kdybychom potřebovali peníze na nenadálé výdaje, tak zlato i stříbro lehce směníme zase na papírové peníze.