V poslední době hodně slýcháváme diskuzi nad tím, zda je lepší mít úspory uložené v koruně nebo je převést do jiné měny - lidé přemýšlení o euru nebo americkém dolaru. Diskuze nabrala na obrátkách především po vyjádření japonské banky Nomura, která předpovídá zemím střední Evropy, které ještě nepřijaly euro, měnové problémy a především oslabování jejich měn. Tady musíme zmínit fakt, že Nomura hodila do jednoho pytle Polsko, Maďarsko i Českou republiku. Pravděpodobně je to pod jejich rozlišovací schopnost, ale všichni víme, že česká ekonomika se od té maďarské i polské velmi liší a nelze Českou republiku stavět na stejnou úroveň s Maďarskem. Důkazem je například nedávný kolaps maďarského trhu s pohonnými hmotami nebo jiná politická kultura.

Nicméně úvahy o tom, že část úspor je nutné přesunout i do jiných aktiv jsou správné. V současné době vysoké inflace je dobré mít v záloze část rezerv v domácí měně, protože většina z nás má příjem v této měně a také většina běžných nákupů probíhá v korunách. Úspory by však neměly být jen v jednom aktivu, proto není od věci část úspor přesunout i do jiné měny. V našem regionu se určitě nabízí euro - to potřebujeme na letní dovolenou, případně na nákupy v Německu nebo Rakousku. Další možností je americký dolar - ten je rezervní měnou většiny ekonomik. Nesmíme však zapomínat, že ne až tak dávno jsou doby, kdy byl dolar za 14 korun. Takže volatilita - tj. prudká změna, se nevyhýbá ani dolaru.

Možná je dobré nechat se inspirovat velkými bankami, které nyní část svých rezerv - tj. vlastně jejich úspor - přesouvají do zlata. Tento rok centrální banky nakupují zlato v rekordně nebývalém množství. Důvodem jsou velké výkyvy a nejistota jak v politice, tak v ekonomice a zlato vždy spolehlivě plnilo funkci univerzálního majetku, který drží svoji hodnotu a v případě potřeby ho lze lehce prodat.

Proto naše doporučení je stále stejné: Diverzifikace úspor! Mějte část peněz v hotovosti v domácí měně, část úspor v jiných (stabilních) měnách, ale nezapomeňte také část přesunout do drahých kovů - zlata nebo stříbra. Zatím ještě nikoho nezklamaly.