Za posledních pár měsíců je dobrých zpráv opravdu velmi málo a bohužel jedno nepříjemné překvapení střídá hned vzápětí druhé. Tento týden se překvapení nevyhnulo ani expertům z ČNB, kteří předpovídali, že inflace bude od září již klesat a věří, že do dvou let bude zpět na úrovni 2 %. Čísla je překvapila a meziroční inflace v České republice byla vyšší než v srpnu a to rovných 18 %. Tak vysoká čísla už jsou opravdu hrozivá. Ze začátku roku totiž byla meziroční inflace srovnávána k roku 2021, kdy byla v první půli roku inflace ještě velmi přívětivá a pohybovala se v rozmezí 2 - 3 %. Od září ovšem již srovnáváme k inflaci, která v roce 2021 stoupala a byla kolem 6 %. To znamená, sečteme-li obě čísla, tak tu máme náhle zprávu o tom, že peníze během dvou let ztratily skoro 25 % své hodnoty. To znamená - máte-li na svých účtech uloženo dva roky 100 tisíc korun, tak tyto peníze od roku 2020 ztratily čtvrtinu své hodnoty a ze sto tisíc máte rázem jen tisíc 75.

Právem je toto období označováno, jako to nejrychlejší, co se týče chudnutí obyvatel. Trpí především střední třída, která má průměrné nebo lehce nadprůměrné platy, úspory a měla by mít jen velmi málo půjček. Hodnota jejich úspor v papírových penězích mizí doslova před očima.

A bohužel zatím to nevypadá, že se blýská na lepší časy. Mezinárodní měnový fond včera uveřejnil prognózu na rok 2023, ve které uvádí, že vyspělé ekonomiky (kam se počítá i ta naše) budou v příštím roce při nejlepším stagnovat, spíše však upadnou v recesi. Známe pojem stagflace - kdy ekonomika stagnuje a ještě je vysoká inflace - to je nyní. Jsme však na cestě k období, kdy bude ekonomika klesat - bude v recesi a přitom tu bude ještě zuřit prudká inflace a to je opravdu velmi nebezpečná kombinace. S recesí je spojena nezaměstnanost a krachy firem. Kvůli takovému období se tvoří úspory, které pomohou toto špatné období překonat. Budou-li však peníze dále znehodnocovány stejným tempem - to je 25% za dva roky, tak ani těžce budované úspory nepomůžou.

Jak z toho ven? Jedním z řešení může být část úspor, přesunout do drahých kovů a tyto - roky prověřené uchovatele hodnoty - v případě potřeby, po čase zase převést do papírových peněz. Výhodou takové investice v dnešní době je i to, že zlato ani stříbro není na svých historických maximech a proto se dá koupit, ještě za poměrně příznivé ceny.

Zlato nebo stříbro ve formě investičních slitků nebo mincí, není zázračný prostředek, jehož koupí rychle zbohatnete. Je to však prostředek, jehož hodnota časem pomalu, ale jistě roste a dlouhodobě inflaci poráží. Proto je dobré být na špatné časy raději připraven než poté nemile překvapen.