V poslední době, kdy raketově roste zájem o investování do fyzického zlata, se můžete setkat se stále rostoucí nabídkou zlatých medailí. Jsou to výrobky, v podobě mince, ale neobsahují žádnou nominální hodnotu a vydávat je může prakticky každý, kdo si zaplatí výrobu razidla a ražbu. Nabídka je doprovázena vždy textem v tom smyslu, že se jedná o skvělou investici do fyzického zlata doplněnou o přidanou uměleckou hodnotu slibující vysoké zhodnocení v budoucnu. Nechceme říci, že se tak nikdy nestane, ale procento, že právě tato medaile bude v budoucnu vyhledávané sběratelské zboží, je doslova mizivá a pohybuje se v setinách procent.

V historii najdeme medaile, které jsou cenné, ale většinou se jedná o medaile něčím výjimečné - např. dochovalo se jen několik kusů a ještě jsou starší 200 a více let. Nevýhodou medailí je, že je může vydat opravdu každý a může na nich nechat zobrazit prakticky cokoliv, co neporušuje zákon. Takže jsou vydávány medaile k svatbě, narozeninám, maturitě.

Medaile je upomínkový předmět, který má obdarovanému nebo tomu, kdo si ji koupí připomínat událost, které je věnována. Její cena je tvořena cenou kovu, ze které je medaile vyrobena,  a také hodnotou vzpomínky. Je velmi těžké kvantifikovat hodnotu vzpomínky. Pro někoho je zásadní a pro jiného nulová. Proto je pro medaile velmi těžké najít někoho, kdo ji od Vás koupí za cenu vyšší než je cena kovu. Výraznou nevýhodou medailí je i to, že jsou zatíženy DPH, tzn. že při prodeji ihned ztrácíte 21% DPH.

Testem skutečné hodnoty medaile může být i to, že se prodávajícího, většinou soukromý subjekt (mincovna), zeptáte, za kolik ji od Vás vykoupí například za týden nebo i za rok. Když to dobře dopadne, tak Vám slíbí výkup za aktuální hodnotu kovu v okamžiku prodeje (samozřejmě bez DPH), případně ji nevykoupí vůbec.

Na trhu se můžete setkat i s tzv. mincemi s koupeným nominálem. Jsou to mince - tzn. mají nominální hodnotu, kterou medaile nemají, ale vydavatelem je většinou nějaký malý ostrovní stát, který prodá svůj nominál a jediným důvodem takového nominálu je to, že mince je tak osvobozena od DPH. Ale její numismatická hodnota je také prakticky nulová.

Můžete se také setkat s medailemi, které jsou vyrobeny z tzv. obecného kovu (např. mosaz, měď), ale v certifikátu je hrdě uváděno - pokoveno ryzím zlatem. Pokoveno znamená, že obecný kov je pokryt mikroskopicky tenkou vrstvou zlata - řádově v mikrometrech a hodnota takového zlata na tomto kovu je prakticky nulová, protože z něj nejde nijak sloupnout nebo odloučit a samostatně prodat.

Proto k investici doporučujeme zlaté investiční slitky nebo investiční mince, které jsou od DPH osvobozeny a jejich cena je transparentní vůči ceně kovu na světovém trhu.