Když ve čtvrtek 8. 9. 2022 zemřela anglická královna Alžběta II., tak skoro ihned poté jsme mohli číst spekulace o platnosti bankovek či mincí, kde byl a stále je používán její portrét. Je jasné, že mince i bankovky zůstávají platné, ale některé mince mají šanci, aby se staly sběratelskou raritou.

Především britské mince z letošního roku, na kterých je Alžběta II. zobrazena mohou být v budoucnu vyhledávány sběrateli. Stejně tak to totiž bylo s mincemi států, kde došlo k nějaké náhlé změně a byly emitovány se starým nebo neaktuálním státním znakem. Konkrétně u nás se jedná o oběžné i pamětní mince emitované v roce 1992 a 1993, kdy došlo k rozdělení Československa, ale na některých mincích byl ještě uveden tzv. federální znak, i když stát, v době jejich emise, již neexistoval.

Stejný potenciál mají nyní např. i stříbrné mince Britannia. Někteří prodejci jejich distribuci sice již přerušili nebo dokonce ukončili, ale někteří je ještě stále mají k dispozici, i když se jejich zásoby tenčí.

Naše společnost byla prozíravá a má na skladě zatím dostatečný počet k dispozici a jsou tak ihned k odeslání. Britská mincovna nám však již avizovala, že jejich distribuci zastavuje a bude se čekat na nové mince s novým portrétem. Proto je nyní nejvyšší čas mince s datem 2022 ještě objednat a využít tak nejen potenciálu zhodnocení stříbra, ale i růstu jejich numismatické hodnoty.