Inflace je obrovská, za dva roky byla 27 %. To pro všechny spořivé a šetřivé rodiny znamená, že jejich úspory ztratily za dva roky čtvrtinu své hodnoty. Ze 100 000 Kč na běžném účtu v lednu 2021 zbylo v lednu 2023 necelých 75 000 Kč. Nominálně se nic nezměnilo, ale v kupní síle je to o více jak 25 % méně. Nebo také jinak. V roce 2021 Vám na nákup stačilo 7 500 Kč, ale nyní na stejné zboží musíte vynaložit více jak 10 000 Kč. A bankéři varují - inflace jen tak nezmizí. Můžeme se tedy dočkat toho, že za dva roky budou naše úspory jen na polovině toho co v roce 2021.

Jak se tomu bránit? Staré pravidlo hovoří o tom, že nejlepší je rozdělit svůj majetek na třetiny. Třetinu vložit do nemovitostí (byty, pozemky), třetinu vložit do cenných papírů (akcie, dluhopisy) a hotovosti a třetinu do drahých kovů (zlato, stříbro). Toto pravidlo "Tří loukotí" platí již tisíce let a osvědčilo se po generace. Profesor Hans Bocker v jedné ze svých knih toto pravidlo popisuje jako jedinou strategii, která doposud, za tisíce let, nikdy nezklamala. Řídili se jí Číňané, Židé, Arméni a dodnes podle ní investuje řada nejbohatších lidí světa. Díky ní všichni uchovávají bohatství i pro další generace. Největší výhodou je, že funguje s jakýmkoliv množstvím peněz, nikoliv jen pro pár nejbohatších.

Je to jednoduché. Většina z nás již byt nebo dům vlastní. I splácení hypotéky se počítá. Hotovost má také většina z nás na účtu nebo v peněžence, ale v dnešní době není dobré mít tam mnoho, stačí mít rezervu tak na 3 až 6 měsíců. Zbytek je dobré uložit do drahých kovů. Zlaté slitky nebo stříbrné mince spolehlivě uchovají hodnotu peněz i pro následující generace a nemusíte je opravovat. Stačí je uložit do trezoru a vytáhnout až bude potřeba. Třeba na cestování, až budete mít více času.