Banka UBS ve svém pravidelném výhledu na cenu zlata, tento týden uvedla, že očekává růst ceny zlata i v tomto roce a predikuje na konci roku cenu zlata v rozmezí 2100 - 2200 amerických dolarů za unci - to by znamenalo nárůst o 10 %. V loňském roce již cena zlata vzrostla o 9,5 %. Za dva roky by tedy cena zlata stoupla o 20% celkově.

Ceny nejsou daleko od rekordního maxima - 2075 USD za unci dosaženého v srpnu 2020.

Klíčovým důvodem růstu jsou masivní nákupy centrálních bank, nákupy ze strany ETF fondů a investoři do fyzického zlata. Březen byl prvním měsícem, kdy příliv zlata do ETF byl kladný a to za více než rok.

Tradičně nejsou nákupy centrálních bank tím klíčovým důvodem pro růst ceny zlata. V současné době je to však zásadní důvod pro růst. Nákupy jsou nejvyšší v historii od roku 1950. Centrální banky jsou čistými nákupčími již třináctý rok po sobě.

 

Klíčovou otázkou nyní je, zda toto chování bude pokračovat.

 

Podle průzkumu HSBC Reserve Management Trends Survey vydaného Central Banking Publications budou centrální banky pravděpodobně pokračovat v nákupu zlata i letos. Každoroční průzkum mezi 83 centrálními bankami, které spravují dohromady 7 bilionů USD v devizových aktivech, zjistil, že více než dvě třetiny respondentů si myslí, že jejich kolegové v roce 2023 zvýší držbu zlata. Většina dotázaných správců rezerv hodnotí geopolitické riziko a vysokou inflaci jako své dvě hlavní obavy.

Tyto názory jsou podobné každoročnímu průzkumu World Gold Council, kde centrální banky uváděly zvýšenou geopolitickou nejistotu, obavy z inflace a schopnost zlata působit jako efektivní diverzifikátor portfolia – jako důvody pro pokračující nákupy.

Tyto průzkumy dokazují i pokračující nákupy v letošním roce, kdy za první tři měsíce nakoupily centrální banky 120 tun zlata.

 

UBS svým klientům doporučuje nakupovat do jejich portfolií i tento rok. Důvodem je přetrvávající nejistota a obavy z recese světové ekonomiky.