Naší snahou je rozšířit investiční kovy - především zlato a stříbro mezi co nejširší veřejnost. Součástí toho pak není jen samotný prodej a výkup investičního zlata, ale také vzdělávání a informování.

Proto si pojďme zopakovat základní pojmy, které s investicí do zlata souvisí.

 

Unce - váhová jednotka, která se používá především při obchodování s drahými kovy. Její hodnota v gramech je 31,1035 gramů.

 

Slitek - je to forma fyzického kovu. Jsou dvě varianty - litý a ražený. Aby bylo zlato ve formě fyzického slitku považováno za investiční, musí být přímo na slitku uvedeno nebo vyraženo - číslo slitku, výrobce, ryzost a hmotnost slitku.

 

Lité slitky - v první fázi se zlato taví při teplotě cca 1200 C a poté je naléváno do forem potažených grafitem (kvůli hladkosti povrchu) a následně po vychladnutí je z formy vyjmuto.
Lití se jako metoda výroby používá u slitků větších hmotností - převážně 100 gramů a více.

Ražené slitky - zlato je opět roztaveno, následně je z něj vyroben zlatý pás a z něj je pomocí lisu vystřihnut polotovar (střižek) do kterého je razidlem vyražen motiv a text.

Mince - z drtivé většiny kulatého tvaru, vyráběny ražením a do velikosti 31,1, gramů. Oproti slitkům mají uveden nominál a jsou tak zákonným platidlem. Většinou obsah kovu svojí cenou převyšuje hodnotu nominální.

Nominál - nominální hodnota uvedená na minci nebo bankovce (např. 200 Kč, 1000 Kč atd.).

Ryzost - procentuální zastoupení zlata. Ryzí zlato má hodnotu 999,9 dílů zlata na 1000. Nebo také 24 karátů. Investiční zlato musí mít minimální ryzost 995/1000. Zlaté šperky mají obvykle ryzost pouze 586/1000 - tzn. 14 karátů.

 

LBMA - je mezinárodní asociace, která kontroluje standardy výroby investičních kovů. Její certifikace má zaručit, že zlato nebo stříbro s touto garancí bude splňovat veškeré náležitosti. 

 

Není-li Vám něco jasné, prosím napište nám a rádi Vám odpovíme.