V minulých newsletterech jsme zmiňovali růst prémia u fyzického zlata - tj. přidané ceny nad burzovní cenu kovu. V minulých dnech, tento rozdíl mezi burzovní cenou a cenou fyzického zlata, začal růst ještě rychleji.

Markantní je to především v Turecku a Číně, kde zákazníci platí za možnost koupit si fyzické zlato daleko vyšší příplatek k burzovní ceně než v ostatních zemích. Proto také spousta tureckých obchodníků zběsile nakupuje fyzické zlato v západní Evropě a přesouvá ho do Istanbulu nebo Ankary. Jestliže je v Evropě příplatek k jedné fyzické unci zlata kolem 6%, tak v Turecku se blíží k 10%. Při stovkách kilogramů, které se nyní týdně přesouvají z Německa nebo Itálie do Turecka, jsou 4% velmi solidní zisk.

Na tuto poptávku ze strany Turecka, ale i Číny, nyní reagují švýcarské rafinérie a i přesto, že v Indii je nyní svatební sezona, kdy se během dvou měsíců prodá skoro 40% ročního objemu, tak tyto dodávky odkládají a ruší a vše směřují do Turecka i Číny. Indičtí obchodníci již na to také začali reagovat a začínají akceptovat také vyšší prémium u investičních slitků nebo mincí, protože mají strach, že zlato dochází a oni nebudou mít co prodávat.

Jediný, kdo na to zatím nereaguje je Evropa, kde se přidaná hodnota k burzovní ceně zlata zatím drží kolem hranice 6% za unci. Je to však jen otázka času. Již nyní také Evropa začíná pociťovat nedostatek fyzického kovu a odhadujeme, že do konce roku cena fyzického zlata vzroste nejen z důvodů ekonomických a politických, ale také z důvodu prudkého zvýšení prémia, aby se dorovnal rozdíl mezi Asií a zbytkem světa.