Světová organizace Silver Institute zveřejnila v minulých dnech zprávu o situaci na trhu stříbra za předchozí rok. Světová poptávka po stříbře narostla v roce 2022 o 18 % oproti roku 2021 a byla nejvyšší v historii. Prodalo se 1,24 miliardy uncí ryzího stříbra. Tato poptávka vytvořila obrovský deficit na straně nabídky, který by měl pokračovat i v nadcházejících letech. Loni převýšila poptávka po stříbře nabídku o 237,7 milionu uncí, což je rekordní schodek. V letošním roce by měl tento trend pokračovat a poptávka po stříbře bude o 142,1 milionu uncí vyšší.

Poptávka po stříbře byla v roce 2022 rekordní ve všech hlavních segmentech: od výrobců šperků přes průmysl až po investory do fyzických slitků a mincí. Je důležité si uvědomit, že stříbro se používá v mnoha průmyslových odvětvích, včetně elektroniky a solárních panelů. Poptávka po stříbře roste spolu s tím, jak se svět odklání od fosilních paliv a je jisté, že tento trend bude pokračovat.  Jednoduše řečeno - zájem o stříbro je mnohem větší, než je stříbra k dispozici.

 

Štěstím pro nakupující stříbra je to, že poptávku se daří zatím uspokojit, ale je to  jen díky zásobám stříbra vytvořeným před rokem 2020, ale tyto již pomalu docházejí. Většina těžařů už hlásí prázdné sklady a těžba zdaleka nestačí současnou poptávku uspokojit. Je to dáno tím, že otevřít důl nelze ze dne na den. Proces otevření starého dolu je odhadován na 3 roky a proces otevření nového naleziště až na 10 let. Důvodem jsou stále přísnější limity na trvale udržitelnou těžbu.

Je proto dobré využít toho, že stříbro je ještě k dispozici a je relativně levné. Unce se dá zatím ještě pořídit kolem tisíce korun a jsme si téměř stoprocentně jistí, že tato cenová hladina bude velmi rychle překonána.