Poslanci Evropského parlamentu schválili v úterý 7.6. návrh zákona, kterým by měl od roku 2035 schválit zákaz prodeje nových osobních i lehkých užitkových automobilů se spalovacími motory. Opatření předložené Evropskou komisí se netýká prodeje ojetých automobilů a ještě ho musí schválit členské státy.
Návrh zákona má přimět automobilky, aby přestaly auta se spalovacími motory vyrábět i vyvíjet a zaměřili veškerou svoji pozornost na elektromobily. Zákon by se měl týkat jen nových vozidel. Ojetá vozidla by mohla být dále provozována i prodávána. 


Toto opatření se přímo dotkne i poptávky po stříbře. V současné době se v automobilovém průmyslu používá 64 milionů uncí ročně. V roce 2025 má vzrůst spotřeba na 90 milionů uncí a v roce 2030 dokonce na 150 milionů. To znamená, že poptávka po stříbře jen v automobilovém průmyslu více než zdvojnásobí. 
Široké použití stříbra v automobilech odráží jeho vynikající vodivé vlastnosti. Tato unikátnost ho předurčuje k použití především v elektrosoučástkách moderních elektromobilů. Stříbro je však také velmi odolné vůči oxidaci a to se v automobilech hodí více než dobře. 


Stříbro se již nyní používá v řídích jednotkách vozidel, které řídí širokou škálu funkcí v motoru a také v kabině. Jedná se především o informační a tzv. zábavní systémy, navigace, elektrické posilovače řízení a také bezpečnostní prvky automobilů, jakými jsou systémy aktivace airbagů, automatické brzdění, systémy bdělosti řidiče. Právě rozvoj těchto systémů, které jsou nedílnou součástí autonomního řízení vozidel, dramaticky navýší spotřebu stříbra v automobilovém průmyslu. 
S rozvojem elektromobility však souvisí i rozvoj autonomních služeb pro tento nový segment. Jsou to především nabíjecí stanice pro elektromobily a také rozvoj fotovoltaiky, která má pomoci překonat energetický nedostatek. 

Jsme tak přesvědčeni, že v nejbližších měsících a letech zažijeme dramatický nárůst poptávky po stříbře a s tím související prudký růst ceny tohoto kovu. Než propukne toto "stříbrné" šílenství máme ještě trochu času nakoupit si stříbrnou minci nebo slitek a v následujících letech tuto investici zhodnotit.