Rusko od vypuknutí války na Ukrajině plně využívá jednu z hlavních výhod zlata a to jeho anonymitu. Tavba zlata není nijak technicky náročný proces, a proto je velmi rozšířen a nabízí ho poměrně hodně firem. Výhodou procesu je, že po roztavení není možné jasně identifikovat původ zlata. Chemickými rozbory lze určit možný geografický původ zlata, ale ne jeho stáří nebo toho, kdo zlato měl ve vlastnictví před roztavením.

A právě tohoto nyní využívá Rusko. Zlato sice přestalo exportovat do západních zemí, ale o to více narostl export do Spojených arabských emirátů (SAE), Číny a také Turecka.

Celní záznamy ukazují, že SAE dovezly z Ruska za poslední rok více jak 75 tun zlata. V roce před válkou na Ukrajině to bylo pouze 1,3 tuny. Je tedy jasné, že Spojené arabské emiráty se staly nejdůležitějším uzlem pro export ruského zlata do světa. Čína a Turecko dovezly z Ruska dalších 20 tun. Do těchto tří zemí proudil vývoz 99,8 % ruského zlata.

LBMA (London Buillon Market Asociation) přestal obchodovat ruské zlato již 7. 3. 2022 a následně se k bojkotu připojili i EU, Švýcarsko, USA, Kanada a Japonsko.

Od té doby tak začal růst export z Ruska do SAE.

Louis Marechal - odborník na obchod se zlatem z OECD uvedl, že organizace vnímá riziko, že ruské zlato se může dostávat i na západní trhy, ale myslí si, že SAE, Čína i Turecko využívají omezené možnosti exportu zlata z Ruska a tlačí ruské těžaře k nízkým cenám. Odhaduje, že Rusko nyní prodává zlato se slevou až 5 % proti referenčním burzovním cenám. Pro Rusko je tato sleva nepříjemný problém, ale určitě ne nepřekonatelný.

Je to však další tlak na cenu zlata, kdy jeden z největších producentů zlata - Rusko, bude chtít cenu na světovém trhu co nejvýše zvýšit, aby kompenzovalo vynucenou slevu. Již nyní se opět na trhu šíří informace z Ruska, že musí omezovat těžbu zlata. Jednou se vymlouvají na technické problémy (Norgold a Polyus) a jednou na nedostatek pracovníků (Polymetal). Vše má však jen jeden cíl - zvyšovat cenu zlata a to nejen problémy ekonomik a politickou situací, ale i nedostatkem zlata na světovém trhu.