Na každoročním setkání těžařských společností v Denveru - Denver Gold Forum, byl proveden průzkum, kde zástupci společností těžících zlato, vidí cenu zlata na konci roku.

Podle výsledků tohoto průzkumu dosáhne cena zlata na konci roku hranice 1806,1 dolarů za trojskou unci.

Proti současným cenám zlata v amerických dolarech je to skoro 10% nárůst během tří měsíců - tedy opravdu zběsilá jízda směrem nahoru.

Joseph Cavatoni z World Gold Council řekl, že „budeme i nadále svědky toho, že se investoři po celém světě budou zajímat o strategické vlastnictví zlata“, včetně centrálních bank. "Navíc geopolitická rizika jej udrží v popředí a v centru pozornosti každého investora." Přesto ale Cavatoni předpovídá do konce roku „hrbolatou jízdu“, kdy zlato bude kolísat, než si centrální banky po celém světě vyjasní svůj boj proti inflaci.

Příkladem toho, že centrální banky marně tápou, jak s inflací bojovat a přitom neposlat ekonomiku do recese je včerejší rozhodnutí centrální banky Velké Británie - Bank of England, která překvapivě sdělila, že zahájila neomezené nákupy státních dluhopisů. Ve včerejším oznámení uvedla, že nakoupí tolik dlouhodobých státních dluhopisů, kolik bude potřeba, aby stabilizovala finanční trhy.

Je to reakce především na rychlé oslabování hodnoty britské libry vůči americkému dolaru za posledních několik týdnů.

Nákupy dluhopisů centrální bankou jsou de facto pokračováním tištění peněz, kdy na jedné straně stát vydá dluhopisy a centrální banka toho samého státu je okamžitě vykoupí a pošle tak do ekonomiky další objem hotovosti.

Takže inflace se bude dál roztáčet a jediné za co se vyplatí utrácet budou komodity, které mají skutečnou vnitřní hodnotu a nelze je vytisknout, jak se někomu zlíbí. A které komodity jsou zárukou likvidity a udržení hodnoty? Je to historicky ověřené zlato nebo stříbro. Je možné kupovat i jiné, ale upřímně, jak budete skladovat tunu mědi, nebo tunu pšenice? Zlato nebo stříbro mají v sobě ukryto to kouzlo, že v poměrně malém množství je skryta velká hodnota, proto také fungují již po staletí, jako jednoduchý prostředek směny a uchovatel hodnoty.