"V okamžiku, když se svět vrátí ke zlatému standardu, tak cena zlata vyletí k hodnotě 50 000 USD za unci" uvedl John Butler, finanční ředitel společnosti TallyMoney a autor knihy - Zlatá revoluce.

Podle jeho vyjádření je dnešní cena zlata vůči ostatním aktivů (akcie, dluhopisy) velmi podhodnocená - je na úrovni cca 1800 USD za unci (cca 45 000 Kč).

Má-li dojít k narovnání poměru ceny zlata a ostatní investice, musí cena zlata vystoupat až k hranici 50 000 USD za unci - tj. cca 1 250 000 Kč za unci. Butler také tvrdí, že přechod na zlatý standard je nevyhnutelný, protože USA dlouhodobě ztrácení svoji dominanci ve světě a svět se stává multipolárním - tzn. že není ani jeden stát či ekonomika tak dominantní, aby dokázala ovlivňovat celý svět.

Na konci druhé světové války tvořila ekonomika USA zhruba polovinu celé globální ekonomiky. V současné době to je již jen necelých 20 procent. Pokud bude tento trend pokračovat, vychýlí svět z rovnováhy, a to bez ohledu, zda si USA udrží vojenskou převahu nebo ne. Obchod bude rozhodujícím faktorem.

 

Jako důkaz, že svět se již rozděluje a ekonomika USA a tím i její měna - dolar, přestává být určující silou, je to, že země tzv. skupiny BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jižní Afrika) připravují společnou rezervní měnu, která bude podložena hodnotou zlata. Pravděpodobné je, že se nebude jednat o jednu konkrétní měnu, ale bude to koš měn těchto států a váha jednotlivých měn v tomto koši, se bude odvíjet od síly jednotlivé ekonomiky. Jasné je, že hodnota této společné měnové jednotky bude navázána na zlato, které je stabilním prvkem v současném globálním obchodu - nedá se uměle vyrobit, je lehce prodejné a ani jeho hodnota se nedá snadno manipulovat (jako například u diamatů).

Zlato usnadňuje mezinárodní obchod a zároveň znesnadňuje manipulaci s monetární politikou, jakou jsme viděli v posledních desetiletích v případně amerického dolaru, který byl světovou rezervní měnou.

Jestliže se předpověď Johna Butlera vyplní a cena zlata vyroste více než 25x, tak se světové bohatství přesune k těm, kdo v dnešní době vlastní i menší množství zlata. Proto není čas již váhat s nákupem zlatých slitků nebo mincí a je dobré být připraven na razantní změnu ekonomického systému, právě díky vlastnictví, alespoň části fyzického zlata.