Je tu adventní čas a všichni již začínáme přemýšlet nad tím, čím obdarujeme naše blízké o Vánocích. Vždy jim chceme dát něco, z čeho budou mít radost a vzpomenou si na nás, když dárek uvidí.

Jedním z takových dárků určitě může být investiční zlato nebo stříbro. Kov ve formě slitků nebo mincí, které neztrácejí hodnotu. I při dnešní vysoké inflaci jsou tyto dárky zatím i cenově dostupné. Ryzí zlato se dá pořídit v ceně kolem 2000 Kč a stříbro kolem 800 Kč.

Investiční kovy slouží k uchování ceny peněz, a když jsou darovány, tak uchovají nejen hodnotu papírových peněz, ale i vzpomínku na toho, kdo nás obdaroval. Můžete darovat i zlatý šperk, ale zde musíte mít na paměti i to, že zpracovatelská hodnota - tj. hodnota, kterou ke kovu přidá zlatník za to, že šperk vyrobil je velmi vysoká a že valná většina šperků je vyrobena ze zlata, které není ryzí (24 karátové), ale pouze s polovičním obsahem drahého kovu (většinou 14 karátů). Šperk je jistě krásný, ale pro uchování hodnoty není úplně vhodný. Jeho cena v čase roste jen pouze cca o 50% proti ceně ryzího zlata, ze kterého jsou vyrobeny investiční slitky nebo mince. Kdy je vhodnější darovat na Vánoce zlato než nyní, kdy je inflace přes 15% a hodnota peněz doslova mizí před očima.

Krásný adventní čas!