Máte část svých peněz odloženo v bance na tzv. horší časy? Myslíte si, že tak ochráníte své peníze? Bohužel v současné době to není zrovna šťastné řešení. Z Vašich 100 tisíc uložených v bance na běžném účtu z minulého roku máte totiž již jen 85 000 Kč a možná méně. Meziroční inflace dosahuje v současné době totiž 16%, a to je přesně procento, o které v bance přicházíte. Banky sice začínají pomalu úroky za vklady zvedat, ale zatím to je většinou jen na tzv. spořicích účtech, kde je většinou podmínka, že tam peníze musí určitý čas (někdy rok, někdy 5 let) zůstat ležet.

Úročení vkladů u bank zdaleka nepokrývá inflaci a úroky z uložených peněz, jsou-li nějaké, jsou podmíněny např. investováním do produktů banky nebo delším časovým horizontem, během něhož není možné s penězi disponovat.

S úroky je to u bank podobné, jako s cenou benzínu nebo nafty u čerpacích stanic. V okamžiku, kdy ceny rostou, tak reakce je okamžitá a vzrostou i ceny, resp. úroky, za které banky půjčují. Úroky z uložených peněz však rostou o dost pomaleji než úroky z půjček. Pohonné hmoty také klesají pomaleji, dochází-li ke zlevňování ropy.

Proto není dobré nechávat peníze na libovůli úrokové politiky bankám, ale je dobré je investovat do fyzické hodnoty - ideálně do investičního zlata ve formě slitků nebo mincí.

Hodnota zlata od začátku roku 2020 vzrostla o 20%. To znamená, investoval-li někdo na začátku roku 2020 100 tisíc do zlata, tak nyní má jeho investice hodnotu 120 000 Kč. Takto investované peníze nejenže neztrácejí hodnotu, ale naopak jejich hodnota roste.