Země, které jsou sdruženy ve společenství BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jižní Afrika) hodlají na  svém příštím summitu, který se uskuteční v srpnu v Jižní Africe, prezentovat možnou podobu své společné měny. Měna by měla nahradit americký dolar a euro, které si nyní drží hegemonii v mezinárodních platbách.

V počátečních fázích implementace by nová měna mohla hrát roli zúčtovací jednotky pro zúčtování v národních měnách a konverzi bez účasti dolaru. V dlouhodobém horizontu by se mohla stát prostředkem vypořádání a dokonce získat status rezervní měny nejen pro země BRICS, ale i pro další státy.

Tato měna by měla být kryta především zlatem. Z důvodu nedostatku fyzického zlata, nutného pro krytí hodnoty měny se však uvažuje o krytí i jinými komoditami, především vzácnými kovy, případně ropou.

K projektu společné měny by se měly připojit i další země, které nejsou sdruženy ve společenství BRICS. Mluví se především o Indonésii, Turecku a Saudské Arábii. Všechny tyto země mají ekonomiky na vzestupu a hledají alternativu plateb k dolaru nebo euru a v poslední době nakupují ve velké míře právě zlato.

Pro dolar by tato společná měna byla obrovskou ranou, protože by tím padla hlavní výhoda americké ekonomiky a to je, že dolar je dominantní rezervní měnou celého světa. Ostatní státy však již nechtějí být závislé na, v poslední době čím dál více nevyzpytatelné, politice americké centrální banky. USA prostřednictvím dolaru uplatňují i nemalý politický vliv a to se v současné době nehodí především Rusku, které díky své agresivní politice vůči Ukrajině, je pod sankcemi západních zemí.