V uplynulých pěti letech byly velmi populární investice do dluhopisů. Nebyl problém koupit dluhopisy už za 10 tisíc korun, takže to byla poměrně jednoduchá a kapitálově nenáročná investice. A dluhopisy ze začátku nesly i docela slušné výnosy. Bohužel s tím, jak se zhoršovala ekonomická situace, tak i spousta projektů financovaných dluhopisy skončilo krachem a lidé tak přišli o své peníze.

Banky přesvědčují své klienty k investování do podílových fondů, kde je investice rozdělena do více podílů mezi konkrétními projekty ať dluhopisovými nebo akciovými. Někdy je složení fondů, ale velmi nejasné a většina investorů do těchto fondů ani není schopna uvést, v jakých aktivách jsou jejich prostředky uloženy a spoléhají tak na bankovní poradce. To určitě také není dobré. Každý by měl o své investici rozhodovat sám a měl by vědět, kam jsou jeho peníze investovány.

Když se zeptáte na investici do zlata např. svého bankovního poradce, tak většina z nich řekne, že zlato je fajn, ale že nese malý výnos. Ale je ten výnos opravdu malý? Před 15 lety se kilo zlata prodávalo kolem 500 000 Kč - jedna unce tedy za 15 000 Kč. Dnes nekoupíte unci pod 45 000 Kč. Za 15 let jste tedy na unci vydělali krásných 30 000 Kč tj.  2000 Kč ročně. V procentech z počáteční investice 13% každý rok. Až Vám bude Váš bankéř zase tvrdit, že fyzické zlato ve formě mince nebo slitku nevynáší, tak ho požádejte o nějaký bankovní produkt, který by za 15 let přinesl každý rok 13 % z počáteční investice, a uvidíte, co Vám odpoví a kolik produktů Vám nabídne.