Koruna je ve střední Evropě měnou v nejlepší kondici. Oproti úrovním před pandemií Covidu je v rámci střední Evropy koruna zdaleka nejsilnější - vzhledem k průměru roku 2019 je česká měna více jak 7 % v plusu. Polský zlotý proti tomu je 8,5 % v minusu a maďarský forint ztrácí dokonce více jak 18 %. Vliv na sílu koruny mají především masivní devizové rezervy a ochota ČNB rezervy používat pro udržení kurzu české měny. Svoji roli hrají i poměrně vysoké úrokové sazby, kterými se snaží národní banka bojovat s inflací, která je ovšem dvojnásobná proti úrokovým měrám.

 

Česká koruna je dokonce jednou z mála měn, která za minulý rok posílila k americkému dolaru. První je švýcarský frank, druhou čínský juan a třetí naše koruna. Drtivá většina ostatních měn proti americkému dolaru oslabila.

 

Je to dobrá zpráva pro dovozce i české turisty cestující do zahraničí. V současné době si za stejné množství korun nakoupíme více zboží nebo služeb v zahraničí. Už ne tak dobrá zpráva, je to pro exportéry, kteří dostávají za své zboží v zahraničí zaplaceno stále stejně, ale v korunách to je díky silnému kurzu stále méně.  Naše ekonomika je proexportně založená a proto není tato situace dlouhodobě udržitelná a experti očekávají pokles kurzu koruny alespoň o 10 %.

Pro střadatele a investory do drahých kovů to znamená jediné. Jestliže kurz koruny oslabí o 10 %, o 10 % zdraží i zlato a stříbro, protože to se dováží z rafinérií a nakupuje za euro nebo dolary. Proto je dobré využít silné koruny ještě nyní a nakoupit si levnější stříbro i zlato ve formě slitků nebo investičních mincí.