Na začátku tohoto týdne obletěla svět zpráva, že v minulých dnech si někdo vyzvedl z Chicagské burzy kovů (CME) 5 430 kilogramů fyzického zlata. Rázem se tak množství fyzického zlata drženého na této burze snížilo o 41 %. Vyzvednutí tak velkého množství  je velmi neobvyklé a právem to vzbudilo pozornost. Hodnota takového množství zlata je více než sedm miliard korun.

Čas od času dochází k přesunům fyzického zlata mezi burzami, ale jsou to spíše stovky kilogramů a ne skoro 5 a půl tuny! Tak velký pohyb fyzického zlata dává příležitost k mnoha spekulacím.

Zajímavé je, že stejné množství zlata zatím nebylo připsáno do aktiv žádné jiné burzy se zlatem na světě. To nahrává tomu, že zlato bylo přesunuto do trezoru v některé privátní bance a může sloužit jako záruka k dalším obchodům nebo také mohlo být přesunuto do soukromého trezoru, aby zmizelo z oficiálních statistik, kde musí být vedeno, je-li v držení burzy.

Některé teorie hovoří dokonce o tom, že hlavním důvodem je obava z možného zdanění nebo dokonce možnosti zadržení ze strany státních orgánů.

Je to další důkaz k našemu dlouhodobému tvrzení, že zlato je dobré mít uschované bezpečně a nejlépe pod vlastní kontrolou. Není dobré důvěřovat nějaké společnosti nebo burze, že zlato vám bezpečně uschová. V horším případě ho pro vás ani nenakoupí, v lepším případě ho může použít pro své obchody a vy na jeho vydání můžete čekat.

Nelepší je mít zlato pod vlastní kontrolou - ať v domácím trezoru, nebo v bezpečnostní schránce, která není majetkem banky nebo společnosti, která vám ji poskytuje. Vlastnictví zlata je zatím anonymní. Je otázkou, co může přijít v budoucnu, ale diskuze o možných nových, mimořádných, sektorových daních nesvědčí o ničem dobrém. Proto je dobré zlato nakoupit ještě včas, dokud ho můžete mít pod vlastní kontrolou. Příběh zlata z Chicaga toto jen potvrzuje!