Nejvíce očekávaná ekonomická zpráva tohoto měsíce byla zveřejněna včera večer. Americká centrální banka zvýšila svoji základní úrokovou sazbu o půl procenta a nyní se pohybuje v pásmu 4,25 - 4,5%. Ještě v létě se spekulovalo, že FED bude své úrokové sazby zvyšovat daleko razantněji a nyní budeme na úrovni kolem 6 nebo 7 procent. Jak je však vidět, FED se daleko více bojí nastupující recese ekonomiky, než vysoké inflace.

Toto je velmi dobrá zpráva pro zlato. Vysoké úroky jsou vždy konkurencí pro žlutý kov. Je to dáno tím, že zlato žádné úroky nenese a je tak z krátkodobého, spekulativního hlediska konkurencí pro dluhopisy a spořicí účty. Z dlouhodobého hlediska však konkurenci nemá. Historicky poráží nejen inflaci, ale i zhodnocení na spořicích účtech či dluhopisech.

Centrální banky bojují s masivní inflací po celém světě. Hlavním nástrojem pro boj jsou právě úrokové sazby, které zdražují peníze a omezují tak jejich množství v ekonomice a snaží se brzdit inflaci. Jediná turecká centrální banka bojuje s inflací tak, že sazby snižuje. Bohužel poté je výsledkem to, že inflace v Turecku je kolem 80 %. Turci mají však veliké štěstí. Oni z historické zkušenosti vědí, že proti znehodnocování peněz vždy funguje to, že vlastní zlato a stříbro. Proto je také v Turecku rodinné bohatství ne na bankovních účtech, ale ve fyzickém zlatě nebo stříbře, které si předávají po generace.

Evropská společnost má tu nevýhodu, že nikdy nepoznala tak vysoké a rychlé znehodnocení papírových peněz inflací. Jediné Německo po první světové válce zažilo kolaps systému, a proto také Němci jsou největšími soukromými držiteli fyzických kovů v Evropě. Myslíme si, že je nejvyšší čas nakupovat fyzické drahé kovy i v ostatních zemích a poučit se od jiných národů nebo společností, které si musely projít bolestivou zkušeností vysoké inflace