Blog

Rusko využívá anonymity zlata, snaží se vyhnout sankcím a tlačí na růst ceny
Rusko od vypuknutí války na Ukrajině plně využívá jednu z hlavních výhod zlata a to jeho anonymitu. Tavba zlata není nijak technicky náročný proces, a proto je velmi rozšířen a nabízí ho poměrně hodně firem. Výhodou procesu je, že po roztavení není možné jasně identifikovat původ zlata. Chemickými rozbory lze určit možný geografický původ zlata, ale ne jeho stáří nebo toho, kdo zlato měl ve vlastnictví před roztavením. Více zde.

Rekordní zájem o stříbro
Světová organizace Silver Institute zveřejnila v minulých dnech zprávu o situaci na trhu stříbra za předchozí rok. Světová poptávka po stříbře narostla v roce 2022 o 18 % oproti roku 2021 a byla nejvyšší v historii. Prodalo se 1,24 miliardy uncí ryzího stříbra. Více zde.

ČNB nakoupila v březnu do svých zásob zlato za více než dvě miliardy korun!
Třináct procent za necelé dva měsíce, tedy takřka dvojnásobek výkonu akcií. Taková je výnosová bilance zlata v posledních měsících vydatně těžícího nejen z americké bankovní krize, ale i z nákupů velkých hráčů na trhu, včetně centrálních bank. Výsledkem jsou nejvyšší ceny drahého kovu od vpádu Ruska na Ukrajinu, od svého historického vrcholu zlato zároveň dělí pouhých několik procent. Více zde.

Jaký je vztah mezi kryptoměnami a zlatem?
Tento týden se k této otázce vyjádřila hlavní analytička švýcarské finanční skupiny MKS PAMP - Nicky Shiels. Myslíme si, že její odpověď je natolik zajímavá, že stojí za to, ji odcitovat:
"Typický investor do kryptoměn není stejný, jako investor do zlata a to samé platí i naopak. I když se často hovoří, nebo dříve hovořilo, že krypto je moderní zlato, tak časem se ukazuje, že vzhledem ke generační (mladí vs staří) a rizikové (rizikoví vs konzervativní) profilaci investorů se tyto dvě skupiny překrývají jen málo. Více zde.

Největší švýcarská banka předpovídá letošní nárůst ceny zlata o 10 %
Banka UBS ve svém pravidelném výhledu na cenu zlata, tento týden uvedla, že očekává růst ceny zlata i v tomto roce a predikuje na konci roku cenu zlata v rozmezí 2100 - 2200 amerických dolarů za unci - to by znamenalo nárůst o 10 %. V loňském roce již cena zlata vzrostla o 9,5 %. Za dva roky by tedy cena zlata stoupla o 20% celkově. Více zde.

Které centrální banky nakoupily nejvíce zlata v roce 2022?
Zlato bylo vždy součástí bohatství národů. Rok 2022 byl rokem rekordních nákupů centrálních bank. Centrální banky nakoupily o 150% více zlata než v roce předcházejícím a to přesně 1136 tun. Již v roce 2021 však banky nakoupily o 82% více než v roce 2020. V tomto kontextu je objem nákupů v roce 2022 ještě mohutnější. Více zde.

Země BRICS pracují na vytvoření nové společné měny kryté zlatem
Země, které jsou sdruženy ve společenství BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jižní Afrika) hodlají na svém příštím summitu, který se uskuteční v srpnu v Jižní Africe, prezentovat možnou podobu své společné měny. Měna by měla nahradit americký dolar a euro, které si nyní drží hegemonii v mezinárodních platbách. Více zde.

Cena zlata letí nahoru…
Zlato v současných dnech překonalo hranici 2000 dolarů za unci a letí stále výše. Trh již jen čeká na to, kdy cena zlata dosáhne svých maxim v amerických dolarech a překoná hranici 2100 dolarů za unci.
Investoři v českých korunách mají však tentokrát štěstí. Více zde.

Finanční skupina MKS PAMP zvýšila očekávanou průměrnou cenu stříbra a zlata pro letošní rok
Hlavní analytička finanční skupiny MKS PAMP Nicky Shiels zveřejnila tento týden novou předpověď průměrné ceny zlata a stříbra pro rok 2023.
Očekávanou průměrnou cenu zlata zvýšila na hodnotu 1930 USD za trojskou unci a cenu stříbra posunula k hranici 24 USD za unci. Předcházející predikce byla 1880 dolarů za unci zlata a 22,50 za unci stříbra. Více zde.

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem
Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků pravděpodobnost Minského momentu, a tedy ekonomického kolapsu. Nejnověji na to začal ve svých analýzách upozorňovat stratég Marko Kolanovič z JPMorgan Chase, podle kterého hrozí ekonomikám problémy kvůli nakumulovaným dluhům a postupně se zvyšujícím úrokovým sazbám. Více zde.

Bankovní krize začíná nabírat na obrátkách a přelévá se z USA do Evropy
Na konci minulého týdne dvě americké menší banky vyhlásily úpadek. Jednalo se o banku SVB a Signature Bank. Hlavním důvodem byly jejich riskantní investice do projektů spojených s kryptoměnami. Je potřeba říci, že zatím se nejedná o pády tak velkých finančních institucí, jako tomu bylo v roce 2008. Více zde.

Čína nakupuje zlato jako zběsilá!
V Kanadě se v minulém týdnu uskutečnila konference těžebních firem a hlavním jejím tématem byla aktivita Čínské národní banky na trhu se zlatem. Více zde.

Opakování je matka moudrosti!
Naší snahou je rozšířit investiční kovy - především zlato a stříbro mezi co nejširší veřejnost. Součástí toho pak není jen samotný prodej a výkup investičního zlata, ale také vzdělávání a informování.
Proto si pojďme zopakovat základní pojmy, které s investicí do zlata souvisí. Více zde.

Nejdůležitější pravidlo pro ochranu majetku
Inflace je obrovská, za dva roky byla 27 %. To pro všechny spořivé a šetřivé rodiny znamená, že jejich úspory ztratily za dva roky čtvrtinu své hodnoty. Ze 100 000 Kč na běžném účtu v lednu 2021 zbylo v lednu 2023 necelých 75 000 Kč. Nominálně se nic nezměnilo, ale v kupní síle je to o více jak 25 % méně. Nebo také jinak. V roce 2021 Vám na nákup stačilo 7 500 Kč, ale nyní na stejné zboží musíte vynaložit více jak 10 000 Kč. Více zde.

Mince se znamením Zvěrokruhu
Velmi oblíbeným produktem jsou v našem e-shopu mince se znamením Zvěrokruhu. Mince jsou vyrobeny z ryzího stříbra (999) o váze trojské unce (31,1 g). Nominální hodnota mince je 5 dolarů. Více zde.

Čína v minulém týdnu rozdala více jak půl miliardy korun
Fyzické zlato je již po tisíce let považováno za symbol bohatství, stability a finančního zabezpečení pro jednotlivce i rodiny. V době, kdy měny v celém světě devalvují a úspory ničí vysoká inflace, je zlato jedno z mála aktiv, které mohou lidé využít k uchování svých finančních prostředků a zajistit si i svobodu. Více zde.

Hlad po zlatě roste. Centrální banky ho loni nakoupily nejvíce od roku 1967
Centrální banky loni koupily nejvíce zlata od roku 1967. Celkem šlo o 1136 tun drahého kovu v hodnotě 70 miliard dolarů (1,5 bilionu korun). Celková poptávka po zlatě byla největší od roku 2011, uvedla Světová rada pro zlato. Více zde.

Hlavní důvody, proč nyní nakoupit zlato
Zlato je tradičním základem spořícího portfolia. Má výhodu, že snižuje riziko investic do akcií nebo investičních fondů a je základem dobrého spoření na důchod. Dlouhodobě si zlato drží svoji hodnotu i během nestabilních období - jako jsou finanční krize nebo válečné konflikty. Více zde.

Jaká bude cena zlata v roce 2023?
Hned na začátku roku cena zlata překonala psychologickou hranici 1900 dolarů za trojskou unci a za posledních 30 dní posílila o 5 %. Za posledních 6 měsíců zlato vydělalo 11,5 % za rok je to skoro 4 %. Za posledních pět let je to více jak 43 % a za posledních 20 let cena zlata stoupla o 1552 dolarů za trojskou unci a je to posílení o 436 % - tj. v průměru 20 % ročně. Je to jasný důkaz toho, že zlato funguje nejen jako pojistka papírových peněz, ale také jako aktivum, které se zhodnocuje a vydělává. Více zde.

Zlato i stříbro v korunách brzy podraží
Koruna je ve střední Evropě měnou v nejlepší kondici. Oproti úrovním před pandemií Covidu je v rámci střední Evropy koruna zdaleka nejsilnější - vzhledem k průměru roku 2019 je česká měna více jak 7 % v plusu. Polský zlotý proti tomu je 8,5 % v minusu a maďarský forint ztrácí dokonce více jak 18 %. Více zde.

Cena zlata je nejvyšší za posledních 6 měsíců. Podle expertů bude rok 2023 pro zlato úspěšný.
Cena zlata během prvních dnů obchodování vystoupala až k hranici 1850 dolarů za trojskou unci, což je nejvyšší cena za poslední půlrok. Cena zlata roste kontinuálně od začátku listopadu. Analytici se domnívají, že zlato poroste i v následujících měsících. Důvodů je několik: nejistota na finančním trhu, očekávání recese a masivní nákupy zlata ze strany centrálních bank. Více zde.

Koruna nebo euro...?
V poslední době hodně slýcháváme diskuzi nad tím, zda je lepší mít úspory uložené v koruně nebo je převést do jiné měny - lidé přemýšlení o euru nebo americkém dolaru. Diskuze nabrala na obrátkách především po vyjádření japonské banky Nomura, která předpovídá zemím střední Evropy, které ještě nepřijaly euro, měnové problémy a především oslabování jejich měn. Více zde.

Zvyšování úroků začíná zpomalovat - dobrá zpráva pro zlato
Nejvíce očekávaná ekonomická zpráva tohoto měsíce byla zveřejněna včera večer. Americká centrální banka zvýšila svoji základní úrokovou sazbu o půl procenta a nyní se pohybuje v pásmu 4,25 - 4,5%. Ještě v létě se spekulovalo, že FED bude své úrokové sazby zvyšovat daleko razantněji a nyní budeme na úrovni kolem 6 nebo 7 procent. Jak je však vidět, FED se daleko více bojí nastupující recese ekonomiky, než vysoké inflace. Více zde.

Cenový strop na ropu může zdvojnásobit cenu zlata
V posledních několika týdnech se cena zlata stabilizovala kolem hodnoty 1800 dolarů za trojskou unci. Všichni jsme čekali již poklidný závěr letošního roku, který byl hodně dramatický.
Nyní se však zdá, že se na trhu se zlatem začíná odehrávat zatím skrytý souboj mezi USA na jedné straně a Čínou a Ruskem na straně druhé. Více zde.

Vánoce se blíží, darujte to, co neztrácí hodnotu!
Je tu adventní čas a všichni již začínáme přemýšlet nad tím, čím obdarujeme naše blízké o Vánocích. Vždy jim chceme dát něco, z čeho budou mít radost a vzpomenou si na nás, když dárek uvidí. Více zde.

Konečně dobré zprávy!
Poslední dobou se na nás valily špatné zprávy jedna za druhou - covid, válka, inflace, nedostatek surovin, kolaps hospodářství atd. Nyní se zdá, že se začíná karta pomalu obracet. Z "čínské chřipky" se stalo běžné nachlazení a vypadá to, že už nebude povinná ani izolace. Více zde.

Aktuality z trhu zlata a stříbra
V minulém týdnu jsme viděli prudký nárůst ceny zlata v amerických dolarech. Cena se během jednoho týdne vyšplhala z hodnoty 1620 USD za unci až k aktuální ceně 1770 dolarů. Důvodem takového nárůstu ceny je především oslabování amerického dolaru. Inflace ve Spojených státech již neroste, pohybuje se kolem 7% a trhy proto sázejí na to, že FED již nebude tak akční ve zvyšování úrokových sazeb. Více zde.

Centrální banky nakupují rekordní množství zlata a jeho cena je ještě stále příznivá
Centrální banky napříč všemi ekonomikami mají základní cíl - udržet cenovou stabilitu a spravovat své rezervy tak, aby ekonomiky prosperovaly. Proto je dobré sledovat jejich chování a snažit se je napodobit.
Minulé čtvrtletí nakoupily centrální banky rekordní množství fyzického zlata - 399 tun (hodnota skoro 20 miliard amerických dolarů). Překonaly tak rekord z roku 2000. Více zde.

Aktuální informace z finančních trhů a drahých kovů
Včera americká centrální banka (FED) přistoupila k dalšímu zvýšení úrokových sazeb. Sazby navýšila o 0,75 % a to již po čtvrté za sebou. Celkem během jednoho ruku zvedl FED sazby o 3,75 %. Je to nejvyšší zvýšení během jednoho roku od roku 1980, kdy svět zaskočila tzv. ropná krize. Aktuální výše úrokové sazby je v USA nyní 4 %. Více zde.

Medaile nejsou vhodné k investování do fyzického zlata!
V poslední době, kdy raketově roste zájem o investování do fyzického zlata, se můžete setkat se stále rostoucí nabídkou zlatých medailí. Jsou to výrobky, v podobě mince, ale neobsahují žádnou nominální hodnotu a vydávat je může prakticky každý, kdo si zaplatí výrobu razidla a ražbu. Nabídka je doprovázena vždy textem v tom smyslu, že se jedná o skvělou investici do fyzického zlata doplněnou o přidanou uměleckou hodnotu slibující vysoké zhodnocení v budoucnu. Nechceme říci, že se tak nikdy nestane, ale procento, že právě tato medaile bude v budoucnu vyhledávané sběratelské zboží, je doslova mizivá a pohybuje se v setinách procent. Více zde.

Jak správně investovat do zlata - tři základní pravidla
Investujete jen do fyzického zlata - tj. takového, které skutečně existuje ve formě mincí nebo slitků.
Myslete na to, že investice do zlata je dlouhodobá záležitost.
Vždy požadujte zaslání zakoupeného investičního kovu.

Lepší být připraven než překvapen
Za posledních pár měsíců je dobrých zpráv opravdu velmi málo a bohužel jedno nepříjemné překvapení střídá hned vzápětí druhé. Tento týden se překvapení nevyhnulo ani expertům z ČNB, kteří předpovídali, že inflace bude od září již klesat a věří, že do dvou let bude zpět na úrovni 2 %. Čísla je překvapila a meziroční inflace v České republice byla vyšší než v srpnu a to rovných 18 %. Tak vysoká čísla už jsou opravdu hrozivá. Více zde.

Rafinérie přestávají dodávat zlato do Indie, upřednostňují Čínu a Turecko
V minulých newsletterech jsme zmiňovali růst prémia u fyzického zlata - tj. přidané ceny nad burzovní cenu kovu. V minulých dnech, tento rozdíl mezi burzovní cenou a cenou fyzického zlata, začal růst ještě rychleji. Více zde.

Těžaři předpovídají, že zlato do konce roku posílí o skoro 10 %
Na každoročním setkání těžařských společností v Denveru - Denver Gold Forum, byl proveden průzkum, kde zástupci společností těžících zlato, vidí cenu zlata na konci roku. Více zde.

FED zvýšil úrokovou sazbu o 0,75% - čekalo se víc
Včera americká centrální banka - FED, rozhodla o dalším zvýšení úrokových sazeb a to až do pásma 3 - 3,25 procenta. Toto zvýšení bylo již třetí v řadě. Je to reakce FEDu na rostoucí inflaci. Hlavním důvodem pro zvýšení bylo to, že inflace v USA stále neklesá, ale dokonce za srpen vzrostla na 8,3%. Podotýkáme, že je to deklarovaná a oficiální míra inflace. Ta skutečná je v USA kolem 20% a v České republice kolem 30%. Více zde.

Mince s královnou budou sběratelsky zajímavé!
Když ve čtvrtek 8. 9. 2022 zemřela anglická královna Alžběta II., tak skoro ihned poté jsme mohli číst spekulace o platnosti bankovek či mincí, kde byl a stále je používán její portrét. Je jasné, že mince i bankovky zůstávají platné, ale některé mince mají šanci, aby se staly sběratelskou raritou. Více zde.

V případě obnovení zlatého standardu by cena jedné unce vyletěla na 50 000 USD
"V okamžiku, když se svět vrátí ke zlatému standardu, tak cena zlata vyletí k hodnotě 50 000 USD za unci" uvedl John Butler, finanční ředitel společnosti TallyMoney a autor knihy - Zlatá revoluce.
Podle jeho vyjádření je dnešní cena zlata vůči ostatním aktivů (akcie, dluhopisy) velmi podhodnocená. Více zde.

Zlato, fondy nebo dluhopisy?
V uplynulých pěti letech byly velmi populární investice do dluhopisů. Nebyl problém koupit dluhopisy už za 10 tisíc korun, takže to byla poměrně jednoduchá a kapitálově nenáročná investice. A dluhopisy ze začátku nesly i docela slušné výnosy. Bohužel s tím, jak se zhoršovala ekonomická situace, tak i spousta projektů financovaných dluhopisy skončilo krachem a lidé tak přišli o své peníze. Více zde.

Zlato je dobré mít pod vlastní kontrolou!
Na začátku tohoto týdne obletěla svět zpráva, že v minulých dnech si někdo vyzvedl z Chicagské burzy kovů (CME) 5 430 kilogramů fyzického zlata. Rázem se tak množství fyzického zlata drženého na této burze snížilo o 41 %. Více zde.

Před inflací má smysl ochránit každou korunu!
Zlaté slitky i mince jsou historií prověřenou ochranou proti inflaci. V současné době je inflace nejvyšší od devadesátých let minulého století. Její roční hodnota se blíží ke 20 %. Více zde.

Česká národní banka chce v příštích několika letech nakoupit kolem 100 tun fyzického zlata
Česká národní banka by ráda rozšířila dvé zlaté rezervy přibližně desetinásobně, na více než 100 tun. V rozhovoru pro deník Právo to uvedl nový guvernér ČNB Aleš Michl. Více zde.

Hypotéka nebo zlato? Můžete mít obojí...
Sazby hypoték nyní letí nahoru již patnáct měsíců v řadě. Aktuálně se pohybují kolem 7 %, dle výše a banky. Pryč jsou doby, kdy si bylo možné půjčit na bydlení s úrokem pod dvě procenta a je jisté, že takové sazby se jen tak nevrátí. Více zde.

Kinebar a technologie Kinegram
Kinebar - takové označení nesou slitky od švýcarské rafinérie Argor Heraeus, které jsou na zadní straně opatřeny hologramem vyrobeným technologií Kinegram. Více zde.

Rekordní inflace a zlato
Meziroční inflace v České republice vystoupala opět na rekordní hodnotu a je nyní na úrovni 17,2%. To znamená, jestliže jste měli na bankovním běžném účtu v minulém roce 100 tisíc korun a rok jste tam nechali tyto peníze ležet, tak jejich kupní síla klesla o více jak 17 000 Kč, což je v současné době poměrně slušný zájezd k moři, a o ten jste právě přišli. Více zde.

Kde bezpečně nakupovat drahé kovy?
V současné době máme několik možností, kde nakoupit investiční kovy ve formě slitků nebo mincí. Více zde.

Investiční zlato je pro každého!
Někdy se můžeme setkat s představou, že nákup zlata je jen pro bohaté. Není to pravda! Zlato by měl mít ve svém majetku každý. Tak jako máte v peněžence papírové peníze, tak je dobré mít i zlato a to nejlépe ve formě investičního slitku. Tak je totiž nejlépe prodejné! Více zde.

Blíží se zákaz dovozu zlata z Ruska!
Na právě probíhajícím setkání sedmi ekonomicky nejvyspělejších států ( USA, Velká Británie, Kanada, Japonsko, Německo, Francie, Itálie) dojde pravděpodobně k vyhlášení zákazu dovozu zlata z Ruska. Více zde.

Vaše peníze na bankovním účtu ztrácí každou sekundou svoji hodnotu!
Máte část svých peněz odloženo v bance na tzv. horší časy? Myslíte si, že tak ochráníte své peníze? Čtěte více zde.

Rozhodnutí Evropského parlamentu dramaticky zvýší cenu stříbra.
Poslanci Evropského parlamentu schválili v úterý 7.6. návrh zákona, kterým by měl od roku 2035 schválit zákaz prodeje nových osobních i lehkých užitkových automobilů se spalovacími motory. Opatření předložené Evropskou komisí se netýká prodeje ojetých automobilů a ještě ho musí schválit členské státy.
Návrh zákona má přimět automobilky, aby přestaly auta se spalovacími motory vyrábět i vyvíjet a zaměřili veškerou svoji pozornost na elektromobily. Zákon by se měl týkat jen nových vozidel. Ojetá vozidla by mohla být dále provozována i prodávána.

Britannia – nejbezpečnější mince na světě
Jsme hrdi na to, že vám, našim zákazníkům můžeme nabízet nejbezpečnější mince na světě.
Tímto titulem se od minulého roku pyšní mince Britannia z Královské mincovny Velké Británie (Royal Mint). Více zde.

Proč kupovat zlato?
Protože není dobré všechno sázet jen na jednu kartu. Většina z nás ukládá část peněz do nemovitostí a to buď tak, že má uzavřené stavební spoření nebo sjednanou hypotéku. Více zde.

Aktuální situace v ekonomice
dnes Český statistický úřad zveřejnil údaje o inflaci za měsíc duben. Inflace je nejhorší od roku 1993, kdy probíhala v naší zemi ekonomická transformace. Aktuální výše dubnové inflace je 14,2 procent. Více zde.

Co je stříbro?
Stříbro je rozhodně výjimečný kov. Není tak cenné jako zlato, ale určitě stojí za pozornost.
Je to vůbec nejlépe vodivý kov ze všech dosud známých kovů. Ideálně vodí teplo i elektřinu. Právě to ho určuje jako kov pro průmyslové využití. Zároveň se velice dobře zpracovává – je lehce tavitelné (taje již při 961 stupních Celsia). Je to o více než 100 stupňů méně než zlato. Více zde.

Cena zlata
Cena zlata se odvíjí od ceny kovu na burze. Nejčastěji mluvíme o tzv. spotové ceně – tj. cena momentální, za kterou můžeme zlato koupit na burze v daný okamžik. Více zde.

Zlatá budoucnost
S růstem popularity kryptoměn roste i debata o tom co má skutečnou hodnotu. Zlato i stříbro je na rozdíl od kryptoměn reálným aktivem... Více zde.

Konec zlatého standardu
Americký prezident R. Nixon vyhlásil 15. srpna 1971 „dočasné“ pozastavení směnitelnosti amerického dolaru za zlato. Dočasnost se změnila na definitivu. Více zde.

Těžba zlata
Těžbu zlata si většina lidí spojí se zlatou horečkou a rýžováním zlata v Americe. Ale nejstarší objevený zlatý důl byl v Gruzii. Archeologové jeho počátky kladou až do 4. tisíciletí před naším letopočtem. Více zde.

Zlato jako ideální peníze
Zlato má všechny vlastnosti ideálních peněz. Je vzácné, decentralizované a mimo jakoukoliv kontrolu třetí strany. Je lehko dělitelné což znamená, že ho lze rozdělit do různě velkých jednotek a tím se usnadní transakce s ním. Více zde.

Průmyslové využití zlata
V průmyslu se zlato nejvíce používá při výrobě elektroniky. Je to perfektní vodič a je imunní vůči korozi. Díky jeho lehké kujnosti a přitom vysoké odolnosti a stálosti vlastností je ideální pro použití v pájených spojích, konektorech, spínačích, relé a tištěních spojích. Více zde.

Co je zlato?
Zlato používá lidstvo již po tisíce let jako společnou formu peněz. Šperky vyrobené ze zlata zdůrazňují společenský status osoby, která je nosí. Jeho použití v sakrálních stavbách zdůrazňuje božskost. Zlato má však i průmyslové využití. Více zde.