Cenový strop na ropu může zdvojnásobit cenu zlata

Cenový strop na ropu může zdvojnásobit cenu zlata

V posledních několika týdnech se cena zlata stabilizovala kolem hodnoty 1800 dolarů za trojskou unci. Všichni jsme čekali již poklidný závěr letošního roku, který byl hodně dramatický.

Nyní se však zdá, že se na trhu se zlatem začíná odehrávat zatím skrytý souboj mezi USA na jedné straně a Čínou a Ruskem na straně druhé. Více zde.


Konečně dobré zprávy!

Konečně dobré zprávy!

Poslední dobou se na nás valily špatné zprávy jedna za druhou  - covid, válka, inflace, nedostatek surovin, kolaps hospodářství atd. Nyní se zdá, že se začíná karta pomalu obracet. Z "čínské chřipky" se stalo běžné nachlazení a vypadá to, že už nebude povinná ani izolace. Více zde.


Aktuality z trhu zlata a stříbra

Aktuality z trhu zlata a stříbra

V minulém týdnu jsme viděli prudký nárůst ceny zlata v amerických dolarech. Cena se během jednoho týdne vyšplhala z hodnoty 1620 USD za unci až k aktuální ceně 1770 dolarů. Důvodem takového nárůstu ceny je především oslabování amerického dolaru. Inflace ve Spojených státech již neroste, pohybuje se kolem 7% a trhy proto sázejí na to, že FED již nebude tak akční ve zvyšování úrokových sazeb. Více zde.


Centrální banky nakupují rekordní množství zlata a jeho cena je ještě stále příznivá

Centrální banky nakupují rekordní množství zlata a jeho cena je ještě stále příznivá

Centrální banky napříč všemi ekonomikami mají základní cíl - udržet cenovou stabilitu a spravovat své rezervy tak, aby ekonomiky prosperovaly. Proto je dobré sledovat jejich chování a snažit se je napodobit.

Minulé čtvrtletí nakoupily centrální banky rekordní množství fyzického zlata - 399 tun (hodnota skoro 20 miliard amerických dolarů). Překonaly tak rekord z roku 2000. Více zde.


Aktuální informace z finančních trhů a drahých kovů

Aktuální informace z finančních trhů a drahých kovů

Včera americká centrální banka (FED) přistoupila k dalšímu zvýšení úrokových sazeb. Sazby navýšila o 0,75 % a to již po čtvrté za sebou. Celkem během jednoho ruku zvedl FED sazby o 3,75 %.  Je to nejvyšší zvýšení během jednoho roku od roku 1980, kdy svět zaskočila tzv. ropná krize. Aktuální výše úrokové sazby je v USA nyní 4 %. Více zde.


Medaile nejsou vhodné k investování do fyzického zlata!

Medaile nejsou vhodné k investování do fyzického zlata!

V poslední době, kdy raketově roste zájem o investování do fyzického zlata, se můžete setkat se stále rostoucí nabídkou zlatých medailí. Jsou to výrobky, v podobě mince, ale neobsahují žádnou nominální hodnotu a vydávat je může prakticky každý, kdo si zaplatí výrobu razidla a ražbu. Nabídka je doprovázena vždy textem v tom smyslu, že se jedná o skvělou investici do fyzického zlata doplněnou o přidanou uměleckou hodnotu slibující vysoké zhodnocení v budoucnu. Nechceme říci, že se tak nikdy nestane, ale procento, že právě tato medaile bude v budoucnu vyhledávané sběratelské zboží, je doslova mizivá a pohybuje se v setinách procent. Více zde.


Lepší být připraven než překvapen

Lepší být připraven než překvapen

Za posledních pár měsíců je dobrých zpráv opravdu velmi málo a bohužel jedno nepříjemné překvapení střídá hned vzápětí druhé. Tento týden se překvapení nevyhnulo ani expertům z ČNB, kteří předpovídali, že inflace bude od září již klesat a věří, že do dvou let bude zpět na úrovni 2 %. Čísla je překvapila a meziroční inflace v České republice byla vyšší než v srpnu a to rovných 18 %. Tak vysoká čísla už jsou opravdu hrozivá.  Více zde.

Další