Rafinérie drahých kovů Valcambi je se svojí kapacitou až 2000 tun největším zpracovatelem drahých kovů na světě. 

Byla založena v roce 1961. Její sídlo je v městečku Balerna ve švýcarském regionu Ticino. 

Rafinační kapacita je více než dvojnásobná, proti podobným zpracovatelům drahých kovů. V roce 2020 produkovala denně 6,6 tun zlatých slitků a mincí a 2,3 tuny stříbrných slitků a mincí. 

Jako první rafinérie na světě vůbec si osvojila výrobu ražených investičních slitků. Raženou unci vyrobila dokonce již v roce 1968. V současné době vyrábí 23 různých hmotností ražených slitků a 8 hmotností litých. 

Jako první na světě přišla také s výrobkem, který nazvala ComiBar a který je chráněn ochranou známkou. Jedná se o spojené slitky malých gramáží (1 g), které lze velmi jednoduše mechanicky od sebe oddělit a dále používat jako jednotlivé gramové slitky. Výhodou je, že jejich cena je nížší než při koupi jednotlivých gramů, ale likvidita je výrazně jednodušší než větších slitků. 

Je výrobcem také slitků, které používají banky do svých rezerv. Vyrábí takto slitky pro prestižní švýcarskou banku Credit Suisse, která je pak prodává svým klientům. 

Od roku 1968 je rafinérie vedena na tzv. Good Delivery List, což znamená, že její výrobky splňují veškerá kritéria nutná k mezinárodnímu obchodu s drahými kovy. 

V roce 1987 byla zakládajícím členem mezinárodní organizace London Bullion Market Asocciation (LBMA). Tato organizace dohlíží na dodržování přísných standardů výroby. 

Valcambi je členem i dalších mezinárodních burz od roku 

1974 CME Group – Market Contract: COMEX 

1982 Tokyo Commodity Exchange (TOCOM) 

2005 Dubai Multi Commodities Centre (DMCC) 

Rafinérie Valcambi vyrábí vedle investičních kovů, také polotovary pro šperkařský i hodinářský průmysl 

V roce 2019 uvedla rafinérie na trh  produkt, který nazvala Green Gold (zelené zlato). Jedná se o zlato prémiové kvality, jehož původ je jasně zdokumentován a nezávisle ověřen.  Valcambi Green Gold pochází jen z dolů, které dodržují vysoké standardy péče o životní prostředí, zdraví, bezpečnost a lidská práva. Celý dodavatelský řetězec je kontrolován nezávislým auditorem a zpracování probíhá odděleně od ostatních výrobků.