Spoluzakladatel sociální sítě Twitter Jack Dorsey předpovídá, že ekonomická situace se ve Spojených státech bude ještě rapidně zhoršovat. Podle něj se totiž rostoucí inflace, se kterou se USA potýká, již pomalu přeměňuje v hyperinflaci.

Šéf Twitteru Jack Dorsey | foto: Profimedia.cz

Inflace po covidové pandemii trápí mnoho států a ani USA nejsou výjimkou. Spotřebitelské ceny ve Spojených státech šplhají na své třicetileté maximum a podle některých ohlasů je situace ještě mnohem horší, než američtí politici původně odhadovali.

Jedním z těch, kdo předpovídají, že situace v USA nebude v příštích měsících úplně růžová je právě i Dorsey, podle kterého už Spojené státy na hraně hyperinflace balancují. „Hyperinflace všechno změní a už se to pomalu začíná dít,“ uvedl Dorsey v pátek na svém twitterovém účtu. „Dojde k tomu jak v USA, tak i ve světě,” dodal pak v komentářích současný ředitel Twitteru a společnosti Square.

Problémy s inflací v Americe přiznává i Federální rezervní systém (Fed). Už koncem minulého týdne uvedl předseda Rady guvernérů Fedu Jerome Powell, že inflace bude USA nejspíš ohrožovat i v dalších měsících, její trvání bude delší, než se původně očekávalo a velmi pravděpodobně bude probíhat i v příštím roce.

Šéf Fedu však podle serveru CNBC doufá, že Fed alespoň brzy bude moct vyřadit z platnosti mimořádná opatření na pomoc americké ekonomice po koronavirové pandemii, která právě podle některých kritiků významně přispěla k inflačnímu růstu.

Na rozdíl od Dorseyho však investoři, analytici a jiní miliardáři označují toto období spíše jako éru rychle rostoucí inflace, místo označení situace jako hyperinflace.

Zdroj: www.idnes.cz