Známý investor Mark Mobius radí, aby investoři vložili 10 % svého portfolia do zlata s tím, že měny budou po bezprecedentních protipandemických stimulech znehodnocovat. V loňském roce vzrostlo zlato na maximum, když pandemie koronaviru urychlila přechod k tomuto bezpečnému útočišti, ale po zavedení vakcín se opět stáhlo zpět.

V této fázi „by se mělo 10 % vložit do fyzického zlata“, řekl Mobius, který založil Mobius Capital Partners po více než třiceti letech u Franklin Templeton Investments. "Celosvětová devalvace měn bude příští rok poměrně významná vzhledem k neuvěřitelnému množství peněžní zásoby, které se vytisklo. “ V boji proti krizi uvolnily centrální banky a vlády po celém světě bezprecedentní vlnu měnových a fiskálních stimulů.

0

"Bude velmi, velmi dobré mít fyzické zlato, ke kterému budete mít okamžitý přístup, bez nebezpečí, že by vláda všechno zlato zabavila," řekl v rozhovoru Mobius, dlouholetý fanoušek tohoto kovu.

Spotové zlato, které se obchoduje lehce nad 1 800 dolarů za unci, dosáhlo zhruba před rokem historického maxima nad 2 075 dolary. Za letošek kleslo zlato o více než 4 %, zatímco globální akcie se drží blízko rekordu a Fed hledá strategii pro snížení stimulů.

Investoři se ale v době čím dál více rostoucích akcií staví ke zlatým ETF zády. Podle údajů agentury Bloomberg celosvětový holding zlata za posledních 12 měsíců klesl o 8,5 %.

Zdroj: Bloomberg