Polská centrální banka ve středu zvýšila svou hlavní úrokovou sazbu o překvapivě razantních 75 bazických bodů na 1,25 procenta, uvedla banka, která tak reaguje na prudce zrychlující inflaci. Zvýšení úroků je výraznější, než očekával trh.

Analytici oslovení v průzkumu Reuters očekávali zvýšení o 50 bazických bodů, přičemž utažení o 75 bodů nepředpověděl žádný ze 23 dotázaných. Banka dále zvýšila lombardní sazbu o 75 bazických bodů na 1,75% a depozitní sazbu zvedla stejnou měrou na 0,75% z předchozích 0,0%.

Meziroční míra inflace v Polsku v říjnu podle odhadu tamního statistického úřadu činila 6,8 procenta a proti září se zvýšila o jeden procentní bod. Inflace se tak nachází vysoko nad cílovým rozpětím centrální banky, které činí 1,5 až 3,5 procenta. Analytici navíc očekávají další růst, a to na sedm až osm procent.

Polská centrální banka si zachovávala opatrný postoj až do minulého zasedání na začátku října, kdy jako poslední v regionu i ona zahájila cyklus měnové politiky a připojila se tak k centrálním bankám v Česku a Maďarsku. Základní úrok banky v říjnu stoupl na půl procenta z rekordního minima 0,1 procenta.

Česká národní banka (ČNB) koncem září zvýšila svou základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu na 1,5 procenta. Jde o nejvýraznější nárůst sazby od roku 1997. ČNB svou základní úrokovou sazbu zvýšila také v červnu a v srpnu, a to vždy o čtvrt procentního bodu.

Další zasedání bankovní rady ČNB se bude konat ve čtvrtek. Podle odhadů většiny analytiků oslovených ČTK zvýší rada úrokové sazby o 0,5 procentního bodu. Někteří nevylučují stejně jako v září růst až o 0,75 procentního bodu.

Třídenní graf EUR/PLN:

zloty euro

Zdroj: www.patria.cz