Investiční versus ostatní zlato

Investiční versus ostatní zlato

Investiční zlato je zákonem jasně definovaným pojmem.  Jedná se o zlato, které je v podobě slitků nebo mincí. V případě slitků musí být jeho minimální ryzost 995/1000, slitek musí být opatřen číslem, názvem výrobce, hodnotou ryzosti i hmotnosti. Více zde.


Velikost a hmotnost slitků

Velikost a hmotnost slitků

Zlaté slitky můžeme nakoupit od hmotnosti 1 g až po jeden kilogram. To jsou běžně dostupné velikosti slitku. Existují ještě slitky bankovní o váze 400 uncí. Tyto nejsou běžně dostupné. Využívají je především banky na uchování svých zlatý rezerv.


Jakou velikost slitku mám koupit?

Jakou velikost slitku mám koupit?

Obecně platí, že čím vyšší hmotnost slitku tím lepší cena zlata nebo stříbra za jeden gram. Je to logické. Náklady na zpracování, ražbu, balení atd. se promítají do ceny každého slitku a při přepočítání do jednoho gramu jsou logicky vyšší u slitku o váze jednoho gramu než u kilového.

Nejprodávanějšími slitky jsou slitky o váze jedné unce (1 oz) tj. přibližně 31,1 gramů. Zde je gramová cena již příznivější než u menších slitků, ale celková cena ještě není pro běžného investora nedosažitelná. Číst více

Další